Jana Bohutínská

Jana Bohutínská

Jana Bohutínská vystudovala divadelní vědu a estetiku na FFUK. Jako divadelní a taneční kritička spolupracovala například s Taneční zónou nebo Divadelními novinami. Nyní působí jako koučka a novinářka s profesním zázemím v oblasti kultury, umění a podnikání. Je také spolupracovnicí Nadačního fondu pro taneční kariéru.

 


Texty autora

V Clouds duše škobrtá o zem

Choreografka Věra Ondrašíková si dává s premiérami hodně načas. V roce 2015 uvedla své dílo Guide. Se značným odstupem, v roce 2021, následovala premiéra Witness. 

TREMULA aneb Protřást se k nehybnosti

Od kritičky, recenzentky nebo publicistky, jak chcete, se implicitně očekává, že by měla mít u každého díla jasno, že má vědět, co si myslet, a vydat to do textu bez nádechu, bez výdechu, v zádrži, v jednom šlehu. 

Plaťte víc, je to prý pro vaše dobro

Tak dlouho se nezávislé profesionálky a nezávislí profesionálové v umění a kultuře soustředili na idealistické plány o statusu umělce a umělkyně, až jim, jak se mi zdá, uniklo, co se na ně ve skutečnosti valí. 

Umění za 400 na hodinu

Finanční podpora z Národního plánu obnovy nebo z Fondů EHP a Norska vnesla do sféry tance a pohybových umění rozšířené možnosti výzkumu a formulace strategií. 

AAIA / NTRCTC – O tání a zmaru

Studio ALTA jde v Invalidovně do finále a kromě oficiální rozlučky se loučí i premiérami. Hlouček, který podupává v zimě u vchodu před první reprízou AAIA / NTRCTC Micha Ely Daškové...

Hrdost a svoboda na taneční scéně

Nedávno jsem pro Taneční aktuality mluvila s izraelskou nezávislou umělkyní, pedagožkou a choreografkou Galit Liss. V jejích slovech zaznívala velká hrdost na její nezávislou uměleckou cestu i domácí kreativní komunitu.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE