A po Vizi tance – ticho po pěšině

Lucie Kocourková. Foto: Jakub Fulín.

Lucie Kocourková. Foto: Jakub Fulín.

V únoru se na festivalu Malá inventura konala diskuze o Vizi tance. Lobbovat za tanec, to je ve zkratce jejím cílem. Ocitla se ovšem v personální, finanční i informační krizi a měla se otevřít debata o její budoucnosti. (O setkání napsala bezprostřední reakci Petra Dotlačilová.)

Přítomní byli z řad interpretů a tvůrců současného tance, produkčních a dokonce ze sféry „kamenno-divadelní“, už to je známka, že Vize není mrtvá. Debata byla profesionálně moderovaná a mělo vzniknout shrnutí, rekapitulující jak činnost Vize, tak její výsledky i nutné kroky pro její zachování. Případně otázky, jak pomoci posílit její identitu. Padl návrh uspořádat další schůzi v rámci České taneční platformy. A – nic se nestalo.

Na webových stránkách Vize tance se zápis neobjevil, ani na facebooku, kde by se mohl bez nákladů šířit dál. Navíc kdyby ho prostřednictvím newsletterů rozeslaly všechny organizace a soubory, které ji chtějí podpořit. Co se tedy stalo s materiálem, který byl na první schůzi shromážděn? Padly tam i jasné požadavky tanečníků, co pro své profesní fungování potřebují. Musí existovat osoba pověřená vytvořením resumé – nedozvíme se, kdo to je?

Zatím se sociálními sítěmi šíří jen zpráva, že Vize tance nebude zastřešovat letošní oslavy Mezinárodního dne tance. To byla její nejviditelnější – pro širokou veřejnost SKUTEČNĚ viditelná aktivita. Přitom asi jediná, která tolik nebude chybět. Fungují již jiní nadšení organizátoři, kteří populární akci nenechají zaniknout, ačkoli chybí společná mapa či flashmob.

Jenže Vize tance si připsala daleko více zásluh. Připomeňme, že s Tanečním sdružením ČR například založila Nadační fond pro taneční kariéru nebo prosadila do základních škol taneční a pohybovou výchovu jako volitelný předmět. Málo je známo o jejích mezinárodních stycích s příbuznými organizacemi. Zástupci Vize také jednali s politiky a snažili se prosadit zájmy taneční komunity – aniž ta o detailech činnosti věděla, což byla kardinální chyba! Ale to přece není důvod hodit Vizi tance přes palubu, ne?

Takže – kdy bude ta příští, pro existenci a podobu Vize tance zásadní, schůze???

Další sloupky si můžete přečíst ZDE. 

Témata článku

debataVize tance

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

SOUVISEJÍCÍ

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: