Vize tance v ohrožení

Petra Dotlačilová. Foto: Barbora Škrobáková.

Petra Dotlačilová. Foto: Barbora Škrobáková.

Minulé úterý se ve Studiu Alta uskutečnila debata o profesní organizaci Vize tance, která, jak se ukázalo, již několik měsíců postrádá předsedu a hrozí jí tedy zánik. Podnět k setkání dala Lucia Kašiarová a sešlo se na něm přes dvacet tanečníků, choreografů, manažerů, pedagogů, produkčních a publicistů. Zkrátka profesionálů v oblasti tance, pro něž Vize tance vznikla a za něž vystupovala. Přestože tato organizace má za sebou mnoho významných počinů a akcí, mimo jiné pořádání veleúspěšného Dne tance, projekt Tanec do škol a spoluvytvoření Nadačního fondu pro taneční kariéru, nyní je její existence v ohrožení. Důvodů tohoto stavu je mnoho, kromě finančních a personálních je to i nedostatek komunikace s umělci, které zastupuje.

Debata byla, i díky moderátorovi Jakubovi Demlovi, velmi dobře strukturovaná a kultivovaná (téměř bez emociálních výpadů, tak častých u našich oborových diskusí); v jejím průběhu se ukázal obraz Vize tance zvenčí, její skutečné fungování a výsledky, ale i nedostatky. Ve finále sepsala dosavadní předsedkyně správní rady Jana Návratová na tabuli dosti děsivý seznam důsledků, které by zánik organizace přinesl. Všichni se shodli, že existence profesní organizace pro obor nutná je: jejím cílem je totiž jednat v zájmu oboru v politické, veřejné i sociální sféře. 

Problém přinesla otázka, komu je tedy aktivita Vize tance určena. Jsou to jen tvůrci na volné noze nebo i tanečníci kamenných divadel? Ti už padesát let vyhledávají ochrannou ruku primárně v profesní organizaci Taneční sdružení ČR. Patří tedy do záběru Vize tance jen současný tanec umělecký, experimentální a experimentující, nebo i mainstreamové žánry typu hip hop a společenský tanec s širokým veřejným záběrem? Odpověď na tuto otázku plénum nenalezlo, i když návrhy zněly, že v ideálním případě by prý měla zastupovat všechny. Je pravda, že druhou kariéru, sociální jistoty, vztah k orgánům státní správy a samosprávy, a celkově „image tance“ ve veřejném mínění potřebujeme řešit téměř všichni.

Budoucnost je tedy stále nejistá. Vize potřebuje nejen předsedu, ale hlavně podporu tanečních profesionálů, a to ideálně víc než dvanácti (což byl počet členů v roce 2018). Členská základna jí dodá konkrétnější identitu, z níž pak vykrystalizují priority a další aktivity. Profesní organizaci totiž tvoří její členové – bez nich se vize tance v podobě Vize tance nikdy nenaplní. 

 

Pozn.: Podrobný zápis z diskuse Vize nevize bude uveřejněný na stránkách vizetance.cz

 

Další sloupky si můžete přečíst ZDE

Témata článku

Den tanceNadační fond pro druhou kariéruprofesní organizaceTanec do školVize tance

Tanec

Upřesnění

vložil Roman Vašek

IP: 195.113.79.18
Reaguje na:
Malá oprava: Taneční sdružení ČR vzniklo v roce 1990, tedy před 29 lety. Jinak Vizi tance a Tanečnímu sdružení ČR držím palce. Pořád si myslím, že tyto organizace mají velký význam, byť jim současné společenské klima nějak nepřeje.
+1 0 ! Odpovědět

Zobrazit další komentáře 1

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

SOUVISEJÍCÍ

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: