Konec komediantů v Čechách

Humor, zvláště ten satirický, je v našich krajích zakořeněný stejně tak silně jako třeba věčné klevetění. Ovšem nyní nastávají komediantům opravdu těžké časy, protože jim do řemesla začali fušovat, zdá se, nepřekonatelní konkurenti – politici. Přední představitelé státu byli terčem kritiky a někdy i posměchu od dob antické demokracie, ale aby sami byli profesionálními komedianty, je trendem až posledních několik měsíců. 

Martin Kolda. Foto: archiv autora.

Martin Kolda. Foto: archiv autora.

Martin Kolda Autor Martin Kolda

To, že vedle premiérovy verbální zdatnosti vypadá i mistr Yoda jako Cyrano z Bergeracu, dnes už nikoho nepobaví, a proto se politici rozhodli přijít se zcela novým formátem zábavy – cynická vládní usnesení, která svým obsahem konkurují i těm nejsarkastičtějším dílům od Mothy Pythonů nebo cimrmanologů. Vezměte si jedno z posledních sit-comových usnesení, které vítězoslavně oznamuje, že se mohou konat umělecká představení, ovšem výhradně bez účasti diváků. Kdyby s tím bylo spojeno i prohlášení o otevření bazénů bez vody a bordelů bez kurev, nikdo by nepochyboval o tom, že máme favorita na anekdotu roku. Jenže takto samostatně to vypadá, jako by to politici opravdu mysleli vážně…

Aby přesvědčili všechny váhající, že se opravdu jedná o vtip, narychlo tweetoval ministr kultury zprávu, že on-line vysílání uměleckých produkcí jsou do začátku platnosti onoho usnesení vlastně zakázána. V ten moment muselo být i nerozhodnutým divákům této tragikomedie jasné, že se jedná o vtip, protože jak jinak by šly vysvětlit jarní výzvy pracovníků ministerstva kultury a dalších institucí k tomu, aby umělci své produkce pokud možno převedli do on-line prostoru.

Možná by stálo za to iniciovat vznik nového úřadu. A jelikož „Ministry of silly walks“ mají již registrovaní Monty Pythoni, navrhuji zřídit „Ministerstvo blbých nápadů“, protože agendy pro tento úřad mají politici již nastřádáno na mnoho let dopředu. 

 

Další sloupky si můžete přečíst ZDE.

Témata článku

MultižánrovéNonverbální divadloNový cirkusTanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: