Volby: Černý Petr mezi resorty? Kultura, těší mě!

Volby do Poslanecké sněmovny již klepou na dveře, jedna předvolební debata střídá druhou a možná jste si stejně jako já všimli, že jisté téma se upozaďuje a možná ve veřejné předvolební debatě schází zcela. Ano, řeč je o kultuře.

Clara Zangová. Foto: Michal Hančovský.

Clara Zangová. Foto: Michal Hančovský.

Clara Zanga Autor Clara Zanga

Přesto složení budoucí vlády i to, která partaj nakonec Ministerstvo kultury obsadí, bude českou kulturní scénu do značné míry definovat. V příštím volebním období by se mělo hrát například o nezávislost veřejnoprávních institucí nebo o status umělce. Že se zejména ve druhém případě jedná o bolavé místo české kultury, se naplno ukázalo během covidové krize.

Během té vyšlo najevo, že velká část umělců se pohybuje někde v mezích šedé ekonomiky a pofidérních smluv, a tak nebylo možné adekvátně zacílit pomoc na těžce zasažené odvětví. Zatímco současný ministr Lubomír Zaorálek za ČSSD nebo Martin Baxa za ODS to vidí jako problematické a minimálně hodné debaty, Josef Nerušil z SPD má jiný názor. „Dobrý umělec, i když je v důchodu, jako třeba paní Bohdalová, může vždycky fungovat,“ řekl České televizi.

SPD ve svém kulturním programu slibuje odmítnutí multikulturalismu, konec omezení kultury na instituce pro umění a neziskový sektor, zrušení diktátu OSY a změnu dotační politiky, která „přerozděluje stovky milionů korun mezi nejrůznější neziskové organizace a projekty, které se netěší zájmu široké veřejnosti.“ Zkrátka by nám tady zbyla asi jen zmíněná paní Bohdalová, která dostatečně hájí naše národní zájmy.

Sociální demokracie, KSČM, stejně jako hnutí Přísaha pro jistotu nezmiňuje ve svém programu kulturu vůbec. Prostě to není téma, které vám „koupí“ hlasy. Koalice Pirátů a Starostů a uskupení SPOLU slibuje transparentnější dotace nebo větší stabilitu pro již zmiňované příspěvkové organizace. Piráti dokonce chtějí zavést status umělce, SPOLU zase daňově zvýhodnit mecenáše. V pojetí těchto stran kulturu představují zejména velká divadla, galerie a knihovny, ale přiznejme si to – pro průměrného občana také. A volič je především průměrný občan.

Vládní hnutí ANO ve svém programu také zmiňuje problematickou sociální ochranu umělce a slibuje kodifikaci statusu umělce. Rozpočet kultury chce napumpovat ze všech nejvíce – 1,5 procenty státního rozpočtu – a vstup do hlavních muzeí a galerií by prý měl být zdarma (o státním dluhu asi jindy, nebo nikdy?).

Kultura je v české politice taková Popelka. Nicméně to, kdo zasedne v budoucí vládě, může změnit mnohé. A ostatně i zde možná platí to, co je teď tak předhazováno mé generaci, která trpí na nízkou volební účast – dokud nebudete chodit k volbám, strany pro vás žádný program mít nebudou.

 

Další sloupky si můžete přečíst ZDE.

Témata článku

MultižánrovéNonverbální divadloNový cirkusTanec

ČSSD má celou kapitolu o kultuře

vložil Alka

IP: 193.179.130.49
Reaguje na:
Dobrý den, paní redaktorko.

Jsem velmi nerada, že Vám musím psát. Ale pro zlepšení informovanosti Vašeho čtenářstva mi to přijde stěžejní.

Kultuře se věnuje v programu ČSSD celá jednu kapitolka - str. 34: https://www.cssd.cz/data/files/cssd-program-vize-2030.pdf

Komunisti se s tím pravda nijak zvlášť neobtěžovali, ale zmínka o dostupnosti kulturních aktivit pro děti zde v jejich zveřejněných prioritách je: https://www.kscm.cz/cs/nase-strana/program

Takže doporučuji si pro příště vyhradit více času na rešerše před zveřejněním textu. Každému by se mělo měřit stejným metrem. Opakovaně v médiích slyším, jak v programu není zahraniční politika, doprava, popř. kultura, ačkoliv to není pravda. Je to smutný obraz českých médií.

Přeji hezký den.

A.

Zobrazit další komentáře 1

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: