Balet NdB v sezoně 2018/2019

Balet NdB v sezoně 2018/2019

Balet NdB v sezoně 2018/2019

Nová sezona baletního souboru bude ve znamení uvedení a také obnovení velkých titulů v Janáčkově divadle, proto se baletní premiéry uskuteční až po novém roce, kdy se v rekonstruované budově vrátí Balet na velké jeviště. Nejvýznamnější událostí sezony bude premiéra nové inscenace baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie. Balet NdB vstupuje do nové sezony také s doplněnou organizační strukturou, novými členy jsou Andrea Hrbková, Blanka Sandnerová (ČR), Dilyana Yaneva, Doychin Dochev (Bulharsko), Shoma Ogasawara (Japonsko), Peter Vassilli (Austrálie), Petr Raikov a Vera Lenskaya (Rusko).

Neméně významnou událostí bude pro Balet NdB obnovená premiéra Čajkovského nesmrtelného titulu a zřejmě i nejslavnějšího baletu vůbec, Labutího jezera, která proběhne 19. února 2019 v Janáčkově divadle. Na den přesně, kdy bylo Labutí jezero v Brně před sto lety uvedeno poprvé. Inscenace, jejímž autorem je choreograf Robert Strajner, se po dvaceti letech na repertoáru dočká zcela nového výtvarného pojetí. „Mimořádná finanční podpora na obnovu inscenací od našeho zřizovatele nám umožnila oslovit renomované výtvarníky a s jejich přispěním vám umocnit vaše zážitky z legendárního představení. Autorem kostýmů bude Roman Šolc, který s naším souborem spolupracuje již dvacet let a je jedním z nejvyhledávanějších návrhářů v českém tanečním světě. Scénu vytvoří vynikající anglický výtvarník Peter Horne, který se již v Brně uvedl nádhernou scénickou výpravou k baletu Louskáček,“ dodávají zástupci Baletu NdB.
Prokofjevovo baletní drama Romeo a Julie mělo světovou premiéru v Národním divadle Brno v roce 1938 v choreografii legendy brněnského baletu Iva Váni‑Psoty. „Málokterý baletní soubor se může pochlubit skutečností, že uvedl ve své historii ve světové premiéře dílo, které se stalo jedním z nejhranějších baletů na světě. Balet NdB takovýto titul má a právem i povinností patří k nejuváděnějším v jeho repertoáru, vždyť aktuální uvedení bude již sedmou premiérovou inscenací od roku 1938,“ vysvětlují zástupci Baletu NdB. Taneční zpracování Shakespearova dramatu je velmi oblíbené a mnozí proslulí choreografové vytvořili během století legendární inscenace hrané po celém světě dodnes. Nová inscenace Baletu NdB v choreografii Mária Radačovského bude mít premiéru 8. března 2019 v Mahenově divadle. Záměrem tvůrců je zpracovat předlohu do tanečně současného tvaru, aktuálního, rezonujícího se vkusem dnešního baletního diváka.
V rámci baletního večera Petite Mort, který je v repertoáru baletu od ledna 2016 bude při znovuuvedení v Janáčkově divadle uvedena premiérová část Walking Mad. V české premiéře tak uvedeme dílo Johana Ingera, dalšího evropského choreografa s mezinárodním renomé. Jeho tanečně zpracované Ravelovo Bolero je považováno za jeho nejlepší choreografii. Walking Mad, kus pro devět tanečníků, je cesta, na níž se setkáváme s vlastními obavami, tužbami a lehkostí bytí. Premiéra se uskuteční 11. května 2019 v Janáčkově divadle.

Významní hosté Baletu NdB v sezoně 2018 / 2019
Sólisté: Maxim Chaschegorov, Leonid Sarafanov
Pedagogové a baletní mistři: Juhani Teräsvuori, Rodolfo Castellanos, Julio Bocca, Daria Klimentová, Taina Morales, Gábor Keveházi, Nanette Glushak

OFF programy

Letní baletní koktejl 2018
Open Air koncert – Špilberk
31. srpna - 3. září 2018
Open Air koncert složený ze tří zcela nových choreografií vytvořených speciálně pro tuto příležitost.

Dance Life Expo 2018
Tradiční účast Baletu NdB na již V. ročníku tanečního veletrhu na br­něnském Výstavišti. Vystoupení sólistů na Galakoncertu divadel i na hlavní scéně veletrhu v pavilonu B s ukázkami repertoáru soubo­ru. Po dobu konání veletrhu se konají marketingové akce na stánku Baletu NdB.

Balet NdB ve vile Tugendhat
Navázání na stejnojmenný projekt z předchozích sezon, kdy byli sólis­té Baletu NdB hosty při různých akcích konaných v rámci kulturního programu vily Tugendhat.

Charity Awards Gala
9. února 2019 Janáčkovo divadlo
Galakoncert vítězů mezinárodní baletní soutěže pro mladé talenty European Ballet Grand Prix konané ve Vídni. Kromě vítězů soutěže vystoupí jako hosté sólisté Baletu NdB a evropské baletní hvězdy.

Choreografický ateliér
Divadlo Reduta, 5. dubna 2019
Choreografické ateliéry či dílny nejsou v tanečním světě ničím novým. Jejich úkolem je podchytit talentované tanečníky a zajistit možnou budoucí taneční tvorbu. Balet NdB uvede již sedmý ročník těchto choreografických workshopů, do kterých se zapojí tanečníci souboru s touhou po vlastní autorské tvorbě.

Dance Brno
Červen 2019 v Janáčkově divadle
Pokračování festivalu Dance Brno 100 a jeho udržení v dalších letech si klade za cíl Balet NdB. V již zeštíhlenější verzi, ale se stejně atraktivními hostujícími soubory. Festival by měl proběhnout v druhé půli června 2019 v Janáčkově divadle.

Zahraniční zájezdy a účast na festivalech v sezoně 2017 / 2018
Festivaly:
China Shanghai International Arts Festival
V rámci projektu China-Central and Eastern European Countries (China-CEEC) Cultural Season in 2017. 20., 21. 10. 2017 2x představení baletu Black and White a Galakoncert.

Music Festival Piešťany 2018
Vystoupení v rámci 63. ročníku festivalu 14. června 2018 v Dome umenia s představením baletu Black and White.

Birgitta Festival Tallinn
Účast na severském festivalu v estonském Tallinnu. Balet NdB uvedl v ruinách opatství Pirita dvě představení 16. a 17. srpna 2018 - balety Black and White a Made in USA.

Zájezdy: Čínská lidová republika 2017 / China-CEEC Cultural Season 2017
Historicky první turné Baletu NdB v Číně. Turné bylo realizováno na základě projektu China-Central and Eastern European Countries (China-CEEC) Cultural Season in 2017. Během čtrnáctidenního turné se Balet NdB uvedl sedmi představeními baletu Black and White ve čtyřech kulturních domech a jedním Open Air koncertem s následujícími místy prezentace - Shanghai International Dance Center, Hangzhou Zhejiang Conservatory of Music, Fuling, Chongqing Performing Arts. 17. - 30. 10. 2017

Zagreb - Chorvatské národní divadlo
Představení baletního večera 4 Elements 4. května 2018 v historické budově Chorvatského národního divadla.

Košice - Státní divadlo
Představení baletu Black and White 16. června 2018.

Zdroj: Národní divadlo Brno

Témata článku

Balet

Balet ND Brno

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: