Česko-ukrajinský baletní galavečer na jevišti Moravského divadla

Moravské divadlo Olomouc hostí členy Kyjevského městského baletu. Souboru, který se kvůli napadení Ukrajiny Ruskem nemohl vrátit z evropského turné domů, nabídlo vedení divadla umělecký azyl a možnost trénovat a zkoušet v budově divadla. Současně vznikl nápad uspořádat na olomouckém jevišti česko-ukrajinský galavečer, na němž by vedle domácího souboru vystoupili také tanečníci z Kyjeva a pozvaní hosté z divadel v Brně, Ostravě a Plzni. Mimořádný projekt se uskuteční ve středu 30. března 2022. Výtěžek z celé akce poputuje kyjevskému souboru.

Moravské divadlo. Zdroj Wikimedia Commons.

Moravské divadlo. Zdroj Wikimedia Commons.

Vedení Moravského divadla vyslyšelo prosbu Kyjevského městského baletu o dočasný azyl a rozhodlo se poskytnout ukrajinským umělcům baletní sál, kde mohou trénovat, zkoušet a alespoň takto dál pokračovat ve své umělecké práci. První tanečníci dorazili už v polovině minulého týdne, kompletní soubor včetně zakladatele a uměleckého šéfa Ivana Kozlova by měl do Olomouce dorazit na konci tohoto týdne. „Téměř okamžitě jsme rozběhli jednání o vystoupení Kyjevského městského baletu před naším publikem. Pan Kozlov byl myšlenkou nadšen a pak už jen bylo potřeba dohodnout se na podobě programu a najít v nabitém repertoáru našeho divadla vhodný termín. Jsme moc rádi, že do bohatého seznamu evropských měst, ve kterých Kyjevský balet vystupoval, se brzy přidá Česká republika,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš. „Děkujeme Moravskému divadlu za to, že nám v této těžké době nabídlo možnost zde trénovat a zkoušet. Jsme opravdu pyšní na to, že se v Olomouci můžeme prezentovat. Bude to historicky první vystoupení Kyjevského městského baletu v České republice a my už se na něj moc těšíme,“ doplnil Kozlov.

Program galavečera nabídne nejen vystoupení kyjevských tanečníků, na jevišti Moravského divadla se představí také domácí soubor a rovněž hosté z Národního divadla Brno, Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni. „Jsem velmi rád, že se nám podařilo v tak krátkém čase připravit galavečer, jehož výtěžek půjde na podporu tanečníků z Kyjevského městského baletu, jimž jsme u nás v divadle poskytli zázemí. Oslovil jsem šéfy baletních souborů napříč republikou a jsem velmi potěšen, že souhlasili s účastí svých sólistů na tomto večeru, jehož mottem je: ,Není důležité, jaké jsme národnosti, důležité je, že jsme ochotni vzájemně si pomáhat‘. Věřím, že tento večer vzbudí zájem a lidé budou ochotni přijít a přispět tak na dobrou věc,“ sdělil Jan Fousek, umělecký šéf baletu Moravského divadla.

V průběhu večera se diváci dočkají ukázek z baletů Labutí jezero, Don Quijote, Bajadéra, Coppélia, Paquita i ochutnávky z připravované inscenace Obraz Doriana Graye, která bude mít v Olomouci premiéru 8. dubna. Za Kyjevský městský balet se představí Diana Potapenko, Ilona Moskalenko, Konstantin Palienko, Olga Posternak či Volodymyr Bukliev. Vystoupí také první sólistka baletu Národního divadla Brno Eriko Wakizono a její kolegové Robert Hyland, Emilia Vuorio či Arthur Abram. Z Národního divadla moravskoslezského Ostrava se do programu zapojí sólisté Laura Moreno Gasulla, Rei Masatomi, Brittany Haws nebo Alessio Corallo a z plzeňského divadla do Olomouce zavítají Victoria Roemer a Karel Audy. Domácí soubor pak budou reprezentovat Emily-Joy Smith, Yuki Beppu, Sawa Shiratsuki, Sergio Méndez Romero, Hirofumi Kitazume a další.

Moravské divadlo Olomouc poskytlo pomocnou ruku Ukrajině již na začátku března, kdy pořádalo charitativní koncert. Vystoupení Karla Plíhala, Xindla X, Mňágy a Žďorp a dalších umělců vyneslo 625 tisíc korun, které putovaly organizaci Post Bellum na nákup zdravotnického materiálu a ochranného vybavení zvyšujícího bezpečnost obránců Ukrajiny.

Zdroj: Moravské divadlo Olomouc

Témata článku

Ukrajina

Balet DJKTBalet Moravského divadlaBalet Národního divadla BrnoBalet Národního divadla moravskoslezkéhoKyjevský městský balet

Moravské divadlo Olomouc

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: