Festival HYBAJ HO: Hýbte sa pozerať!

Festival HYBAJ HO: Hýbte sa pozerať!

Festival HYBAJ HO: Hýbte sa pozerať!

Šestý ročník festivalu slovenského současného tance HYBAJ HO! již tradičně nabídne výběr toho nejzajímavějšího, co se za uplynulý rok urodilo na současné slovenské a česko-slovenské pohybové scéně. Od 2. do 7. října naplní holešovické Studio ALTA slovenský temperament, chybět nebude ani experiment, humor či nadsázka. Událost mezinárodního významu činí z festivalu účast světoznámého choreografa, pedagoga a častého spolupracovníka slovenských tanečníků Davida Zambrana.
David Zambrano, nestárnoucí světoběžník venezuelského původu, se představí v duetu s Milanem Herichem, zakládajícím členem Les Slovaks Dance Collective. Zambrano dále v Praze uvede své sólo a povede dvoudenní workshop pro profesionální tanečníky.
David Zambrano je fenomenální figurou současného tance – procestoval a účinkoval ve více než 40 zemích světa a jeho hodiny navštívilo přes 25 000 studentů ze všech kontinentů. Jeho originální techniky „Flying Low“ a „Passing Through“ výrazně ovlivnily podobu současného tance tak, jak ho vnímáme dnes. Na jevišti bude možné tohoto tvůrce spatřit 3. října.
O zahájení festivalu se postará mezinárodní tým pod vedením režisérky Petry Tejnorové, a to 2. října na Nové scéně Národního divadla. Projekt EDGE je sondou do života stárnoucích umělců, kteří v různých pozicích působili v divadelním a tanečním prostředí. V hlavních rolích se tak ocitají „odborníci všedního dne“ - oldageři se svými názory a zkušenostmi. Nesentimentální divadelní tvar na pomezí fikce a dokumentu, který se pohybuje mezi různými výrazovými prostředky a jazyky, si klade za cíl otevřít okruh tabuizovaných témat spojených se stárnutím, proměnou sexuality a vnímání vlastního těla či samoty.
Poslední mezinárodní koprodukcí uvedenou na festivalu je projekt Much More Than Nothing, vzniklý ve spolupráci skupiny ME-SA, Studia ALTA a slovenským duem působícím v Bruselu – Peter Šavel, Stano Dobák. Projekt, jehož obsazení při uvedení v Žilině okomentoval slovenský kritik Miroslav Zwiefelhofer jako „All-Stars výběr české a slovenské nezávislé scény“, bude k vidění v sobotu 6. října ve Studiu ALTA.
Další program festivalu představí jak zavedené tvůrce (Petra Fornyaová), tak začínající choreografy (Soňa Ferienčíková) a ukáže celou škálu možných uměleckých přístupů k současnému tanci od radosti z pohybu (Tomáš Nepšinský) po konceptuální experiment a kombinaci pohybu s dramatickým textem (Peter Šulej).

Festivalový teaser: http://www.youtube.com/watch?v=pA0xTaUXaEc
Podrobný program festivalu naleznete na http://www.altart.cz/?page_id=26
A na facebooku: http://www.facebook.com/pages/Studio-Alt/126677687403086

Program HYBAJ HO!
6. ročník festivalu slovenského současného tance 2.10./ 20,00 / Nová scéna
Petra Tejnorová a kolektiv / EDGE          
3.10. / 19,30 / Studio ALTA
Davide Zambrano a Milan Herich / Holes
Davide Zambrano / My Fire Is Still Burning For You
5.10. / 19,30 / Studio ALTA
Peter Šulej / Generator X
Tomáš Nepšinský / Y.A.N.A
6.10. / 19,30 / Studio ALTA
ME-SA & Peter Šavel, Stano Dobák / Much More than Nothing
7.10. / 19,30 / Studio ALTA
Soňa Ferienčíková / Debody
Petra Fornayová / Všetko čo mám rada

Zdroj: ALTA

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: