Labutí jezero, obnovená premiéra Baletu NdB v nových kostýmech a dekoraci

Labutí jezero (Balet NdB - návrh scény 2. a 4. jednání). Autor Peter Horne.

Labutí jezero (Balet NdB - návrh scény 2. a 4. jednání). Autor Peter Horne.

Významnou událostí v sezoně 2018/19 bude pro Balet NdB obnovená premiéra Čajkovského nesmrtelného titulu a zřejmě i nejslavnějšího baletu vůbec, Labutího jezera. A to na den přesně, kdy bylo Labutí jezero v Brně před sto lety uvedeno poprvé. Inscenace, jejímž autorem je choreograf Robert Strajner, se totiž po dvaceti letech na repertoáru dočká zcela nového výtvarného pojetí. Mimořádná finanční podpora na obnovu inscenací od našeho zřizovatele nám umožnila oslovit renomované výtvarníky. Autorem kostýmů bude Roman Šolc, který se souborem spolupracuje již dvacet let. Scénu vytvoří britský výtvarník Peter Horne, který se již v Brně uvedl scénickou výpravou k baletu Louskáček.

Labutí jezero je jedno z nejhranějších novoromantických děl. Čajkovskij se inspiroval motivy původní skandinávské legendy o dívce proměněné v labuť k napsání lyrické a melodické hudby, která se stala mistrovským příkladem romantické baletní partitury. Princezna Odetta je zakleta knížetem Rotbartem v labuť a zachránit ji může pouze čistá láska. Princ Siegfried, který jí přísahá věrnost, ji však zradí. Kletba tak zůstává nezlomena, i když Odetta nakonec nešťastnému Siegfriedovi odpouští. Labutí jezero je obdivováno jak generacemi diváků, tak i interpretů, kteří se snaží ctižádostivě vyrovnat s obtížným úkolem náročné baletní techniky. „Tento titul, který uvádíme v tradiční choreografické koncepci Mariuse Petipy a Lva Ivanova, nastudoval s brněnským baletem významný dlouholetý baletní mistr milánské La Scaly, Robert Strajner. Zvýraznil dějovou linii příběhu a dal dílu režijní logiku. Svým akcentováním čistoty formy a stylu pak brněnská inscenace navazuje na odkaz Petipy a Ivanova a osobou choreografa je obohacena i o západoevropskou tradici,“ dodávají zástupci Baletu NdB.

Zahraniční hosté v brněnském Labutím jezeře
Balet NdB přidává ve třech představeních do konce sezony, včetně premiéry, ještě další bonus, hvězdné sólisty. Hned na úvod, tedy na obnovené premiéře 19. února 2019, se v roli Odetty/Odilie představí Martina Arduino, první sólistka milánské La Scaly, a v roli prince Siegfrieda Maxim Čaščegorov, bývalý první sólista Bavorského státního baletu a hostující umělec Baletu NdB.
Dále se v roli prince Siegfrieda představí první sólista Royal Ballet v Londýně Vadim Muntagirov, který vystoupí 19. března 2019. Partnerkou mu bude první sólistka Baletu NdB Eriko Wakizono.
V rámci již tradičního projektu Balet Gala s participací festivalu Ruská kultura v ČR vystoupí v představení 11. dubna 2019 ruští tanečníci. Odettu/Odilii zatančí Oksana Skorik, první sólistka Mariinského divadla v Sankt Petěrburgu a prince Siegfrieda Denis Rodkin, první sólista Velkého divadla v Moskvě.

Zdroj: Balet NdB


Fotogalerie

Labutí jezero (Balet NdB - návrh scény 2. a 4. jednání). Autor Peter Horne.

Labutí jezero (Balet NdB - návrh scény 2. a 4. jednání). Autor Peter Horne.

Témata článku

Labutí jezeroRobert Strajner

Balet ND Brno

Janáčkovo divadlo

Tanec

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: