Mezinárodní baletní gala na Mezinárodní den divadla v Ostravě

Mezinárodní baletní gala na Mezinárodní den divadla v Ostravě

Mezinárodní baletní gala na Mezinárodní den divadla v Ostravě

Mezinárodní den divadla oslaví Národní divadlo moravskoslezské Mezinárodním baletním gala. Druhý ročník galakoncertu se uskuteční 27. března 2015 v Divadle Antonína Dvořáka za účasti hostů zahraničních národních divadel z Polska a Slovenska. Českou republiku reprezentuje Národní divadlo v Praze, soubor 420PEOPLE a samozřejmě domácí Národní divadlo moravskoslezské – také v mezinárodním zastoupení.
Ze zahraničních hostů vystoupí první sólisté Polského národního baletu z Varšavy Yuka Ebihara a Vladimir Yaroshenko v pas de deux Kitri a Basila z baletu Don Quijote a v duetu z baletu Tristan & Isolda v choreografii Krzysztofa Pastora. Balet Slovenského národního divadla zastupují první sólistka Romina Kołodziej a sólista Artemyj Pyzhov, kteří zatančí pas de deux ze Spící krasavice v choreografii a režii Vladimira Malakhova.
Národní divadlo v Praze budou na gala reprezentovat první sólistka Miho Ogimoto a demisólista Giovanni Rotolo v pas de deux z nového baletu Bajadéra v choreografii Javiera Torrese a Maria Petipy; demisólistka baletu Národního divadla Marta Drastíková a sólista Ondřej Vinklát do Ostravy přivezou esenci z baletu Romeo a Julie v choreografii Petra Zusky. Oba mladí tanečníci obdrželi za tyto role Ceny Thálie 2013.
Současná česká taneční scéna bude zastoupena interprety Natašou Novotnou ze souboru 420PEOPLE a Štěpánem Pecharem (který se 420PEOPLE příležitostně spolupracuje) ve dvou fragmentech z choreografií Václava Kuneše.
Také složení tanečníků reprezentujících domácí Národní divadlo moravskoslezské bude zcela mezinárodní. Diváci se mohou těšit na předpremiéru pas de deux Popelky a Prince z baletu Popelka v choreografii Paula Chalmera a dále na dvě premiéry: Bachovské capriccio v choreografii Jacka Przybyłowicze na hudbu Romana Haase za doprovodu violoncellistky Markéty Kubínové a The Jockey dance v choreografii Kariny Elver podle Augusta Bournonvilla.
Stávající repertoár souboru představí sólistka ostravského baletu Olga Borisová-Pračiková a demisólista Po-Ju Lin, kteří vystoupí ve fragmentu z baletu La Sylphide (oba za tyto role získali širší nominaci na Cenu Thálie 2014) a dále v adagiu z II. jednání baletu Labutí jezero.
Mezinárodní gala se koná pod záštitou generální konzulky Polské republiky v Ostravě paní Anny Olszewské. Zdroj: Balet NDM

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: