Registrace

(Ne)bojme se konfliktů. Kolektiv tYhle uvede v Divadle X10 premiéru pohybového duetu

Pohybový duet (Ne)boj zve k putování po masivu konfliktní situace. Performeři a spoluautoři Florent Golfier-Brechmann a Lukáš Karásek v něm odhalují různé způsoby bytí v konfliktu. Společně tak hledají způsoby, jak lze mezilidské i společenské konflikty uchopit jako příležitosti k pozitivní proměně sebe i vztahu k druhým. Premiéra projektu se uskuteční 11. ledna 2025 v Divadle X10, první repríza pak 12. ledna.

Foto: Josef Kubíček
Foto: Josef Kubíček

Duetem to začalo, duetem to pokračuje

Před deseti lety podnítila vznik kolektivu tYhle spolupráce na pohybovém duetu Tešlon a Frkl, který performer Lukáš Karásek vytvořil spolu s Florentem Golfier-Brechmanem a scénografkou Stellou Šonkovou jako svůj absolventský projekt na brněnské JAMU. Kolektiv tYhle pak tento projekt uváděl deset let. Po jeho derniéře v roce 2023 se Golfier-Brechmann s Karáskem rozhodli navázat na tento formát a reagovat formou duetu na aktuální osobní i společenskou situaci. Tu pojmenovali jako nutnost vypořádávat se s nejrůznějšími osobními a společenskými konflikty.

Inzerce

„Když vstupuji do konfliktu, zúží se mi hrdlo, nadechnu se a čekám výpad. Zároveň jsem připravený zaútočit sám. Cítím chvění a nejistotu, co nastane a co udělám já. Tělo, hruď se mírně posouvá vzad, zrak upřený na domnělého protivníka. Musíme v té nejistotě stát na opačných stranách, nelze v ní být spolu?“ ptá se Lukáš Karásek.

Lze ke konfliktu přistoupit pozitivně?

Tvůrčí tým projektu (Ne)boj vedle performerů Florenta Golfier-Brechmanna a Lukáše Karáska a scénografky Stelly Šonkové tvoří dramaturgyně Barbora Liška, světelná designérka Zuzana Režná a hudebník Ian Mikyska. Ve své tvorbě přitom vycházejí ze soudobé literatury věnující se konfliktům, z knih aktivisty a učitele Toma Leimdorfera, kontroverzních akademiků Petera Boghossiana a Jamese A. Lindsaye, filosofa Armena Avanessiana a psychoterapeuta Ľudovíta Dobšoviče.

„Lidé jsou různí, mají odlišné potřeby a touhy, které se navíc stále proměňují, a proto jsou konflikty mezi nimi nevyhnutelné. Často je provázejí nepříjemné emoce jako nejistota, strach, zmatek, hněv či marnost. Mohou vést k agresi a vzájemnému ublížení. Nás v projektu ale zajímá, jaké příležitosti konflikt otevírá, pokud jím projdeme konstruktivně a bez násilí,“ popisuje Barbora Liška přístup tvůrčího týmu.

Duet vznikl s vědomím kontextu současného politického a společenského dění. Tvůrčí tým přitom představuje dovednost konstruktivního řešení konfliktů jako nevyhnutelnou součást změny světa v lepší místo. V choreografii pracuje s pozitivním potenciálem konfliktu, a zároveň v ní reflektuje, jak obtížné je se k tomuto potenciálu dobrat.

„Není jednoduché změnit naši černobílou představu, že zvítězí lepší nebo silnější. Není jednoduché si představit, že ze střetu dvou stanovisek může vykvést větší vzájemné porozumění nebo uskutečnění změny, že na konci konfliktu bude lépe a příjemněji všem. Že nebude poražených,“ dodává Liška.

Zdroj: tYhle

Témata článku

Diskuze

Vyplněním e-mailu se přihlásíte k odběru automatických notifikací, které vás upozorní na nový příspěvek v této diskuzi.

Odesláním příspěvku souhlasíte s pravidly pro diskutující

Buďte první, kdo zahájí diskuzi pod tímto článkem!
Přidat komentář

Související texty