Registrace

Pražský Žižkostel uvede interaktivní představení pro děti Svět z papíru

Organická skupina umělců Eli a kol. kteří tvoří a spolupracují s uměleckým spolkem HTSpE, z.s., vedeným choreografkou, tanečnicí a pedagožkou Mirkou Eliášovou, spolu uvedou 115. reprízu představení Svět z papíru, a to 8. prosince v pražském Žižkostele.

Foto: Adéla Vosičková
Foto: Adéla Vosičková
Inzerce
Arch papíru A4 odkazuje k úřadu, kanceláři, povinnosti. Ministři, soudci a úředníci přenášejí vysoké a těžké stohy spisů sem a tam a přitom funí. Černé na bílém, to je směrodatné. Papír sám je přitom jedním z posledních přírodních materiálů naší civilizace. Strohá A4 ožívá, když ji zmačkáme. Shledáváme, že má paměť – paměť hmoty a tvaru. Papír stárne a brázdí ho vrásky jako tvář starého člověka. Nikdy už nebude tak rovný a hladký, jako když byl nový. Ztrácí bílou novost, avšak získává paměť příběhů, které do něj byly vepsány.

Dobrodružství objevování prostoru, pohybu, bezmezné inspirace a čiré radosti prostřednictvím obyčejného kousku papíru.

Historie tohoto představení vede do r. 2012, kdy vzniklo představení Kam letí nebe v choreografii Mirky Eliášové, inspirované hravou poezií Ivana Wernische, kde se experimentovalo s prací s papírem. Následovalo interaktivní představení pro dospělé Svět z papíru v r. 2013, jednalo se o site-specific projekt. Od r. 2014 se ukázalo, že bude lépe fungovat pro dětského diváka a od té doby se odehrálo více než 114 repríz jak v divadle, tak na trávě nebo na lodi, v galerii, v kostele, v tělocvičně, na náměstí, ve stanu v Čechách i v zahraničí. Tančilo ho průběžně více než 12 tanečníků a hrálo 7 hudebníků.

Postupem hraní autoři fixovali situace, které fungují. Jako klíčové se ukázalo také to, že představení má pevnou strukturu – kostru v podobě zvukové vrstvy. Hlavní myšlenkou zvukové složky je cesta z přírody do města a zpět. Zvukovou složku ještě doplňuje hudebník, který improvizuje podle časové osy. Tím, že se jedná o konceptuální představení, je možné přizvat různé hudebníky i tanečníky. Společně s dětskými představeními vznikla také možnost učit workshopy pro školní děti, kdy v rámci jedné až dvou lekcí děti provádí tím, že si zatančí s papírem. Do škol vždy umělci chodí nejméně v tandemu s hudebníkem, občas i s dalším tanečníkem. Díky těmto workshopům vznikl k projektu metodický materiál.

Zdroj: Eli a kol. 

Diskuze

Vyplněním e-mailu se přihlásíte k odběru automatických notifikací, které vás upozorní na nový příspěvek v této diskuzi.

Odesláním příspěvku souhlasíte s pravidly pro diskutující

Buďte první, kdo zahájí diskuzi pod tímto článkem!
Přidat komentář