Příští týden startuje Zlatá Praha

Filmové premiéry, hudební představení i bohatý doprovodný program včetně hudebně-tanečního večera v latinskoamerických rytmech. Taková bude letošní Zlatá Praha. Devětapadesátý ročník mezinárodního festivalu nabídne osmaosmdesát soutěžních a dva nesoutěžní snímky o hudbě a tanci z celého světa, díky nimž diváci kromě tradičních operních či tanečních domů a koncertních sálů navštíví třeba vrcholky švýcarských Alp, řecký ostrov Delos nebo hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Jeden z nejstarších televizních festivalů v Evropě hostí Nová scéna Národního divadla od středy 21. do soboty 24. září 2022.

Příští týden startuje Zlatá Praha

Příští týden startuje Zlatá Praha

„Velký počet kvalitních hudebních i tanečních pořadů z celého světa, významná televizní osobnost z vedení ARTE v čele mezinárodní poroty, hvězdná umělkyně jako nová držitelka ceny za mimořádný umělecký přínos a k tomu spousta projekcí, doprovodných programů i osobních setkávání s českými hudebníky, zpěváky, tanečníky a zahraničními tvůrci. To všechno je letošní festival, díky němuž se Praha opět stává hlavním městem pořadů o hudbě, tanci a divadle na světě. Naplňuje mě to radostí a také přesvědčením, že kultura může – a dokonce musí – v této nepříliš veselé době lidi spojovat,“ říká ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel programu ČT art Tomáš Motl.

V pořadí již devětapadesátý ročník festivalu slavnostně odstartuje operní pěvkyně Dagmar Pecková a její hosté. O slavné Mozartovy árie, operetní repertoár či písně Gustava Mahlera ale tradičně nepřijdou ani televizní diváci, kterým zahajovací večer v přímém přenosu nabídne kulturní program ČT art. O významné pěvkyni pojednává dokument Stoptime Dagmar Peckové, jenž bude mít slavnostní festivalovou premiéru o den později, ve čtvrtek 22. září.

Zlatá Praha rovněž uctí odkaz jednoho z nejvýznamnějších choreografů své generace, Jiřího Kyliána. Dokumentární snímek Divadelní tajemství popisující zrození, život a smrt prvního divadla zasvěceného tanečnímu umění, Nederlands Dans Theater, jehož byl Kylián dlouholetým uměleckým ředitelem, uvede festival ve světové premiéře v pátek 23. září.

Kromě mnoha slavnostních premiér a dohromady devadesáti snímků nabídne letošní ročník i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se v průběhu čtyř festivalových dní mohou těšit na speciální projekce, Tančírnu i sobotní komentované prohlídky historické budovy Národního divadla a odpoledne se StarDance, na němž osobnosti populární soutěže roztančí náměstí Václava Havla. Kompletní program festivalu je k dispozici na webových stránkách festivalu.

 

Nejlepší filmy vybere mezinárodní porota

O ocenění těch nejlepších snímků rozhodne již tradičně pětičlenná mezinárodní porota, do které v letošním roce zasedne výkonný ředitel německé ARTE Wolfgang Bergmann, ředitel oblasti múzických umění portugalské RTP Daniel Gorjão, ředitelka hudebního oddělení srbské RTS Silvana Grujić, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen a obchodní ředitelka oblasti múzických umění italské RAI Rita Lombardi. Slavnostní předávání cen se uskuteční v sobotu 24. září. Divákům jej od 21:45 hodin nabídne ČT art.

Zdroj: Česká televize

Témata článku

Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha

Nová scéna ND

Multižánrové

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: