ProART Company uvede inscenaci reflektující osudy Chopina a Sandové

ProART Company uvede k patnáctiletému výročí svého působení novou premiéru pod názvem Chopin a Sandová: Milostné preludium. V titulních rolích se představí herečka Zuzana Bydžovská, tanečník Martin Dvořák a klavírista Kostiantyn Tyshko. První představení se uskuteční ve Werichově vile v Praze 21. března 2020. V Brně bude uveden projekt v květnu a červnu ve Vile Tugendhat. Pro Zuzanu Bydžovskou jde po delším čase o novou divadelní roli.

ProART Company uvede inscenaci reflektující osudy Chopina a Sandové

ProART Company uvede inscenaci reflektující osudy Chopina a Sandové

Fryderyk Chopin a George Sandová – dva fenomény uměleckého romantismu. Polský skladatel prožil převážnou část svého tvůrčího života ve Francii, kde se seznámil s francouzskou spisovatelkou a feministkou George Sand (často přechýlenou Sandovou). Jejich nevyvážený a emocemi nabitý vztah dokumentuje řada dopisů především Sandové Chopinovi, z nichž vychází i autorský text inscenace. Její forma však není výslovně dramatická. Jde o propojení všech Chopinových preludií a jevištního monologu Sandové o vztahu k Chopinovi. Oba dva jsou na jevišti přítomni, ale za celou dobu se nesetkají. Na jevišti se setkávají tři žánrově nesourodé osobnosti – herečka, tanečník a hudebník, aby vedly „vzájemný monolog“.Tento scénický koncept vychází z prostoru, kde má být projekt uváděn – v brněnské Vile Tugendhat a v pražské Werichově vile.

Zatímco Sandová (žena ve zralém věku) na život s Chopinem vzpomíná způsobem „hraných dopisů“, Chopin je zde zpřítomněn postavou tanečníka, který reaguje současnou taneční a pohybovou formou na hudbu i text. Projekt dává netradiční příležitost herečce, která je nucena hrát tři čtvrtě hodiny beze slov pouze na hudební doprovod. Oba představitelé jsou vrženi do hracího prostoru, který je vymezen dvaceti šesti Chopinovými preludii a kratších monologů Sandové, která komentuje jejich vzájemný vztah na pozadí historických události.

Zdroj: Institut umění - Divadelní ústav a ČTK 

Témata článku

Chopin a Sandová: Milostné preludiumMartin Dvořák

ProART Company

Vila TugendhatWerichova vila

Multižánrové

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: