Spitfire Company uvede premiéru rodinného představení VIVAT MESSI

Bezmála půl roku před premiérou začaly zkoušky největšího představení Spitfire Company – VIVAT MESSI pro děti starší deseti let a jejich rodiče. Autorský projekt Miřenky Čechové a Petra Boháče vzniká ve spolupráci s Národním divadlem v Keni, Divadlem Hybernia a festivalem TANEC PRAHA, během kterého se 19. června uskuteční premiéra. Na divadelní prkna přináší příběh o odhodlání, vůli a o tom, jak je důležité mít v dětském věku svého hrdinu a jít za svým snem. Multižánrové rodinné představení je vyprávěno mistrem světa ve freestyle fotbalu Danielem Pražákem, tanečníkem Tarem Troupe a hudebníkem Badfocusem.

Zdroj: Spitfire Company

Zdroj: Spitfire Company

Hlavním motivem projektu je mít svůj sen, který nás vnitřně plní a posouvá v životě dál. Miřenka Čechová a Petr Boháč v něm pracují s premisou ztráty víry současných dětí žít svůj sen. „Já i Miřenka jsme vyrůstali v edukativních systémech, kde se ztráta cíle rovnala absenci smyslu. Oba dva jsme věřili, že se nikdy nesmíme vzdát. Víra v pomyslný vrchol byla možná jen díky tomu, že se po každém symbolickém pádu opětovně zvedneme a učiníme další krok k naplnění našich snů. To nás vede k přesvědčení, že by děti měly mít své hrdiny a dosažitelné sny,“ prozrazuje autor konceptu a režisér Petr Boháč. 

Ačkoliv tvůrci sáhli v názvu představení po předobrazu fotbalového superhrdiny Lionelu Messim, který mnoho let motivuje děti po celém světě něco dokázat, dějovou inspirací je reálný příběh keňského „gangstera“ Martina Kibery. Vyrůstal v Kibeře, v jednom z největších slumů Afriky. Věděl, že nezmění věci kolem sebe, ale může změnit sebe. Rozhodl se, že půjde za svým snem. Zúčastnil se několika světových šampionátů a stal se úspěšným freestyle fotbalistou. Své dovednosti a zkušenosti dodnes předává dětem v keňských slumech. Učí je kopat do míče a dodává jim odvahu překonávat nelehké překážky, během kterých budou muset napnout veškerou svou sílu k naplnění svého snu. 

Do multižánrového projektu, který propojuje freestyle fotbalovou techniku s tancem, hudbou a komiksem, přizvali Daniela Pražáka, kterému se jeho odhodlání a touha stát se mistrem světa ve freestyle fotbalu v roce 2021 splnila. „Na Daniela jsme dostali reference od legendy freestylu Lucasa (Lukáše Škody), který je jeden z hlavních zakladatelů Světové freestyle fotbalové asociace. A měli jsme velké štěstí, protože Daniel je nejen jediným českým mistrem světa, ale i skvělým performerem s velkou dávkou kreativity,“ říká nadšeně Petr Boháč. Nepřeberné množství triků a experimentů Daniela Pražáka na scéně doplní tanečník Taro Troupe, který spolupracuje s Losers Cirque Company, a hudebník a multiinstrumentalista Badfocus

Od samého začátku vzniká VIVAT MESSI ve spolupráci s Národním divadlem v Keni. Do projektu jsou zapojeni dva keňští umělci, kteří se brzy přidají k českému ansámblu, aby v listopadu v premiéře uvedli keňskou verzi představení. „Naším cílem je předat hotové představení keňskému týmu, který by nezávisle na nás mohl pokračovat v dalších uvedeních a edukoval děti v potřebě osobního sebevědomí, sebejistoty a víry ve své vlastní autentické sny a potřeby,“ přibližuje celý záměr projektu Miřenka Čechová a dodává: „Keňské účastníky jsem si vybrala již minulý rok v létě, kdy jsem spolu s keňskými herci, tanečníky a dvěma fotbalisty vytvořila pro Keňské národní divadlo autorské představení Anthology of Everyday Struggle o obtížném postavení místních umělců.“ Na premiéry v divadle následně naváže tour venkovní verze představení. Bude cestovat po keňských městech a vesnicích, ve kterých běžně děti nemají možnost zhlédnout divadlo.

Premiéra projektu VIVAT MESSI Spitfire Company se uskuteční v Divadle Hybernia 19. června. Reprízy jsou naplánovány na září, říjen i listopad.

Zdroj: Adéla Brabcová, divadlo.cz

Témata článku

Spitfire Company

Divadlo Hybernia

Praha

Tanec

Tanec Praha

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: