Studentky choreografie HAMU rozvíří tancem NoD i Palmovku Praha
V prvním červnovém týdnu vynesou svou tvůrčí kůži na trh studentky choreografie katedry tance HAMU, bude se tančit v divadle NoD i na Palmovce. Nejprve Natálie Vacková roztančí 5. a 6. června veřejný prostor pražské Palmovky magisterským projektem Místa mezi námi, který pokládá otázky odpočinku v uspěchaném prostředí současného města. Den poté, 7. června, zakončí své bakalářské studium choreografie Kateryna Lopakhtina a Žaneta Musilová na scéně divadla NoD projekty Zenit a Wishper.
Natálie Vacková - Místa mezi námi. Foto: Darja Lukjanenko
Natálie Vacková je tanečnice a choreografka, absolventka konzervatoře Duncan Centre a od roku 2018 studentkou choreografie HAMU. V rámci své kariéry absolvovala mnoho workshopů včetně SNDO Intensive Course na Amsterdam University of the Arts a je zakládající členkou skupiny Dočasná Company z.s. Její projekt Místa mezi námi zkoumá tranzitní městské prostory v blízkosti dopravních uzlů – místa určená k odpočinku, která však často zůstávají přehlížená, nevyužívaná nebo působí nepřátelsky. Autorka skrze pohyb a vizuální instalace oživuje tato „místa mezi námi“ a zve kolemjdoucí k jinému způsobu vnímání města – jeho chaosu, okolních křižovatek i neustálého proudu dopravy. Prostor, kde se běžně nezastavujeme, se na chvíli proměňuje.
„Je to pouť prostředím městského ekosystému, který tepe zrychleným tempem a nedovolí nám vydechnout. Jsou to křižovatky, zastávky a přestupní stanice, které se na moment promění v oceán možností, kde čas plyne, jako se medúzy nechávají unášet mořskými proudy. Způsob, jak si odpočinout a proměnit všední místa ve smyslový zážitek. „Místa mezi námi“ vás zvou zpomalit a vnímat přítomný okamžik skrze pohyb, který jemně vstupuje do prostoru a otevírá ho nové citlivosti a představivosti,” promuje tento zážitek choreografka.
Inspirací projektu je například metoda Body Weather od Mina Tanaky nebo koncept non-places francouzského antropologa Marca Augého. Performance je zároveň součástí výzkumu v rámci Studentské grantové soutěže (SGS). Výzkum vznikl na základě předcházejícího work-in-progress na HAMUfestu v Praze na Malostranském náměstí, během něhož „tanečníci mezi diváky procházeli a ptali se jich, zda jsou odpočatí a kde a jak by si dokázali odpočinout na takovém náměstí” (Lucie Kocourková, Opera PLUS, červen 2024).
Po premiéře 5. června proběhnou dvě reprízy 6. června. Více informací o projektu Místa mezi námi naleznete zde. Vstup volný, avšak nutná předchozí registrace (ZDE).
O den později, v sobotu 7. června se v Divadle NoD představí dvě originální absolventská představení Zenit a Wishper studentek 3. ročníku choreografie HAMU. Obě inscenace zkoumají vnitřní svět člověka: jeho vztah k přírodě, osudu a přáním.
„Obě choreografie vynikají osobitým přístupem a každá z nich nabízí jiný pohled na hluboce lidské prožitky, se kterými se diváci mohou snadno ztotožnit,” říká choreograf Jan Kodet, jejich vedoucí pedagog na katedře tance.
Ukrajinská choreografka Kateryna Lopakhtina přináší v díle Zenit příběh o odvaze, proměně a cestě do neznáma. Vnímá letní slunovrat jako rituál, den, kdy se staré mýty a niterné příběhy, které si neseme v sobě, derou ven.
Žaneta Musilová, absolventka Konzervatoře Duncan Centre a zakládající členka spolku Manus Art Collective, otevírá v díle Wishper téma lidské touhy a jejích důsledků s citem, energií i vizuální silou v poutavém příběhu o lehkosti snů, složitosti rozhodnutí a o tom, co všechno se skrývá za slůvkem „chci“.