Tady a teď. Pohybový stand-up uměleckého dua B&B bude mít premiéru na Švestkovém dvoře

Umělecké duo B&B složené z performerek Barbory Ješutové a Barbory Nechanické připravuje pohybový stand-up s názvem Tady a teď, který bude mít premiéru 8. června na Švestkovém dvoře pod záštitou produkční platformy ProFitArt. Autorky obrací známý formát stand-upu naruby a rozehrávají komické situace pohybem. S humorným nadhledem však zviditelňují tíživý pocit, který všichni dobře známe – strach, že nám něco unikne, že jsme něco promeškali nebo že jsme nenávratně pozadu.

Foto: Marcela Záchenská

Foto: Marcela Záchenská

„Barbory. Furt jim něco uniká. Nebo se aspoň neustále bojí, že jim každou chvíli může něco uniknout. Že nestíhaj všechno, co by chtěly. Že nebudou tak vtipné, jak by chtěly. Že neuspokojí všechny tak, jak by chtěly. A tak se urpuntně snaží „vyzenovat“ na lekcích jógy, na bowlingu i na Tinderu. Prý stačí prostě být tady a teď. Ale jak, když člověk za chvíli musí být támhle?”
 
Divadelní duo B&B tvoří performerky Barbora Ješutová a Barbora Nechanická. Obě jsou absolventkami oboru Nonverbální divadlo na Akademii múzických umění v Praze a mají bohaté zkušenosti s pohybovým divadlem: společně hrály ve filmu Efeméry (2021) souboru Farma v jeskyni, se kterým Barbora Ješutová kontinuálně pracuje od roku 2018 a účinkuje v inscenaci Commander (2022). Jako performerka také spolupracovala například s Veronikou Knytlovou nebo Divadlem Continuo.
 
Barbora Nechanická tvoří nejen na poli pohybového divadla, kde spolupracovala například s choreografkou Lenkou Vagnerovou, francouzským choreografem Lionelem Menárdem, ale i na poli činohry, kde se podílela na pohybové složce několika inscenací, například v Divadle v Dlouhé, Východočeském divadle Pardubice nebo v Činoherním studiu v Ústí nad Labem.
 
V inscenaci Tady a teď se performerky zabývají fenoménem FOMO (Fear of missing out), strachu ze zmeškání, strachu, že o něco přijdeme. „FOMO můžeme nazvat jako druh úzkosti, kterou lidé prožívají ze strachu, že jim utíká zajímavá příležitost, kterou využívají druzí. Je to jako bychom každý den hráli „židličkovanou”, kde jsme nuceni běhat v kruhu s úzkostí, jestli na nás zbyde „prázdná židle” – stres nám způsobuje vědomí, že pokud nebudeme dostatečně hbití a pozorní, tak na nás místo nezbyde a budeme vyřazeni ze hry. K FOMO dnes jednoznačně přispívá dnešní zrychlená doba a sociální sítě, na kterých „postižení” lidé tráví denně hodiny času, sledují, jakých aktivit si užívají druzí a jak jsou ostatní lepší a výkonnější než oni sami,” popisují performerky.
 
Autorky uplatňují princip FOMO na různé divadelní složky inscenace. Pracují s prolínáním žánrů a čerpají z různých zdrojů, ať už jsou to texty, výtvarné objekty (obrazy) nebo charaktery. Na inscenaci s performerkami a autorkami Bárou Nechanickou a Bárou Ješutovou se režijně podílela Ludmila Ješutová, dále spolupracovala dramaturgyně Markéta Hrehorová, hudebnice Sára Vosobová a scénografka Marcela Záchenská. Tady a teď bude mít premiéru 8. června na Švestkovém dvoře a na podzim se přesune do Švandova divadla na Smíchově.
 

Zdroj: ProFitArt

Témata článku

Švandovo divadloŠvestkový dvůr

Praha

MultižánrovéTanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: