Taneční skupina ME-SA a Andrea Miltnerová uspěly na Aerowaves

Koprodukční projekt skupiny ME-SA, Studia ALTA a autorského dua Peter Šavel, Stano Dobák Much More Than Nothing byl vybrán na prestižní seznam tzv. Priority Companies 2013 nejvýznamnějšího evropského networku Aerowaves. Zástupci všech partnerů ze 36 zemí se každoročně schází poslední říjnový víkend, aby společně z několika stovek přihlášených (letos 428) vybrali dvacet nejlepších, nejzajímavějších a nejinovativnějších projektů. Letošní výběr Aerowaves je velkým úspěchem nejenom pro ME-SU, ale pro celý český tanec, protože se poprvé ve dvanáctileté historii výběrů uplatnila hned dvě česká díla – mimo Much More Than Nothing ještě Tanec magnetické balerínky choreografky a tanečnice Andrey Miltnerové.
Projekt Much More Than Nothing přivádí na jeviště 6 umělců české a slovenské taneční scény. Spoluprácu Terezy Ondrovej, Andrei Opavskej, Lucie Kašiarovej, Martiny Hajdyli Lacovej, Karolíny Hejnovej, Petra Šavela a Jara Viňarského totiž možno trochu nadnesene označiť za akýsi All-Stars výber českej a slovenskej nezávislej tanečnej scény. Ich predstavenie charakterizoval aj zmysel pre nadhľad nad sebou samým a pohrávanie sa s ironizáciou, okomentoval představení slovenský kritik Miroslav Zwiefelhofer po zhlédnutí reprízu ve Stanici Žilina v rámci festivalu KioSK. Početnost tanečníků není výjimka pouze v českém kontextu, ale i v evropském – v rámci výběru Aerowaves jde o jediné dílo, které je početnější než kvartet. Obsazení zároveň kombinuje umělce, kteří jinak působí v rozličných souborech (VerTeDance, Lenka Vágnerová Company, Farma v jeskyni ad.). S nadhledem, humorem i citem pracují tvůrci s otázkami: Jak se něco, co je očividně uměle vytvořené, stane skutečným? Uvěřím tomu, přestože vím, že se to vytváří přímo před mýma očima? A především – kde je hranice mezi patosem a skutečnou emocí? A jak na ni reagujeme? „Představení je kompaktní, a i přes to, že nemá žádný konkrétní děj, je plné akce a proměn. Hra a náhoda jsou hlavním principem. Divák někdy neví, koho sledovat dříve, každopádně jako celek působilo představení uceleně a hlavně, byla to velká zábava. Choreografické duo Peter Šavel a Stano Dobák přivezlo do Čech svěží vítr: moderní způsob tvorby, skvělý tanec, humor a nadsázku,“ napsala o inscenaci redaktorka TA Petra Dotlačilová. Představení můžete v Praze do konce kalendářního roku vidět jen jedenkrát, a to 10. prosince od 19:30 hodin ve Studiu ALTA.
Tanec magnetické balerínky je dílo choreografky a tanečnice Andrey Miltnerové a světelného designéra Jana Komárka. Premiérováno bylo v květnu tohoto roku. Andrea Miltnerové se zabývá analýzou pohybu a barokním tancem a v mnoha ze svých děl pracuje s propojením jeho odkazu se současnou taneční technikou. Inscenace Tanec magnetické balerínky bude nyní uvedena 30. listopadu v Divadle Alfred ve dvoře v rámci festivalu KoresponDance 2012 spolu s další její choreografií Fractured a barokním tancem la folie. Úspěch českého, respektive česko-slovenského současného tance v evropském měřítku je dobrým znamením pro vývoj našeho tance. Přehled všech vybraných skupin/autorů najdete na

http://www.aerowaves-springforward.org/

Témata článku

ME-SA

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: