V Divadle X10 se představí 6 Degrees, mezinárodní živá performance kombinovaná se smíšenou realitou

Spolupráce české platformy pro současný tanec ME-SA, kreativního studia Brainz Immersive a kreativní organizace Motionhouse sídlící v Bruselu přináší zásadní počin na českou kulturní scénu. Fyzická performance se 2. a 3. září spojí se zážitkem ve virtuální a smíšené realitě, a to na scéně progresivního experimentálního pražského Divadla X10.

Zdroj: Alice Krajčírová

Zdroj: Alice Krajčírová

Tanečně performativni instalace 6 Degrees čerpá inspiraci z eskalujícího oteplování naší planety. Prostřednictvím pohybu a technologických intervencí, včetně vyspělých technologií virtuální a smíšené reality, splétají tvůrci obrazy odrážející napětí mezi potřebami lidského těla a proměňující se planety. Čtyři performeři s velmi odlišným tvůrčím přístupem Cecile Da Costa, Simona Machovičová, Edita Antalová a Marek Menšík připomínají skrze expresivitu těla a imaginaci křehkost lidské podstaty.

„Projekt je vyjímečný už jen samotným složením performerů. Zkušená choreografka, zpěvačka a performerka Cecile Da Costa, která dlouhodobě spolupracovala s Farmou v Jeskyni, Spitfire company a byla oceněná jako tanečnice roku 2018. Simona Machovičová výrazná tanečnice spolupracující s předními tanečními skupinami, jako jsou 420PEOPLE, Lenka Vagnerová & Company, BURKICOM. Nekonvenční tanečnice Edita Antalová působící v projektech v Česku i na Slovensku. A tuto trojici doplňuje jedinečný herec, tanečník a performer Marek Menšík, který absolvoval na DAMU v ateliéru Petry Tejnorové,” vysvětluje kurátorka projektu a art direktorka platformy Martina Hajdyla Lacová.

Autory konceptu jsou režisérka, choreografka a dokumentaristka Jamie Lee a tanečník, choreograf a kameraman Stanislav Dobák, zakladatelé uměleckého sdružení Motionhouse. Ve své tvorbě staví na experimentování, snění, vzájemném obohacování a propojování se s dalšími lidmi, umělci, kreativci. V umělecké práci definují kulturu spolupráce skrze výzkum a experimentování s formou a konvencemi, aby otestovali a uplatňovali nové umělecké postupy.

„Měli jsme chuť vydat se opět novým směrem. Navázat na úspěch experimentální pohybové performance SOFT SPOT jinou zahraniční koprodukcí, která nabídne opět neotřelou divadelní formu. Se Stanislavem Dobákem jsme v minulosti spolupracovali na projektech Much More Than Nothing a Supernaturals. V projektu 6 Degrees jsme na tuto spolupráci navázali a společně s režisérkou Jamie Lee vymysleli imerzivní koncept, který propojuje živou pohybovou performanci a virtuální technologie,” dodává k projektu kreativní producent a ředitel platformy ME-SA Jiří Hajdyla.

Je to poprvé, co se ME-SA pouští do projektu, ve kterém se využívají technologie. Vizí je, aby performativní i technologická složka dohromady tvořily jeden celek, jeden komplexní zážitek. Proto projektu předcházela výzkumná rezidence, kde se ve spolupráci s kreativním studiem Brainz Immersive zkoumaly možnosti propojení obou médií.

„Divadelní projekty jsou pro nás od založení studia srdcovkou, takže když přišla nabídka na spolupráci na experimentálním představení, kde se zapojí virtuální i smíšená realita, hned jsem se do projektu nadchnul. Virtuální realitu a divadlo už jsme propojili v projektech s Vosto5 nebo v rámci platformy Brejlando. Ale v 6 Degrees navíc zapojujeme i realitu smíšenou, která fyzický zážitek z představení násobí – divák s headsetem na hlavě sleduje pohyb performera i scénu, to vše ale doplněné o pohyblivé digitální prvky, které jsou součástí ‚vyprávění’,“ vysvětluje Robin Pultera, zakladatel Brainz Immersive.

Zdroj: Alice Krajčírová, ME-SA

Témata článku

Divadlo X10

MultižánrovéTanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: