Linda Kapetanea a její práce s hmotou

Festival Spectaculare, zaměřující se na hudbu a její propojení s dalšími žánry, nabídl v lednu 2015 v rámci svého programu i taneční představení, a to z dílny Rootlessroot Company. Slovensko-řecký tandem Jozef Fruček a Linda Kapetanea je českému publiku znám, spolupracoval se skupinou DOT504 či s Cirkem La Putyka. Nyní jsme mohli zhlédnout v Paláci Akropolis sólo Lindy Kapetaney s názvem W Memorabilia (Phaedra’s Laboratory). 

Linda Kapetanea. Foto: Archiv Festivalu Spectaculare.

Linda Kapetanea. Foto: Archiv Festivalu Spectaculare.

Pohledem na jeviště se ocitáme ve skutečné laboratoři nebo spíše dílně, plné nejrůznějších materiálů a tvarů. V tomto chaosu se dává do výzkumu šlachovitá postava řecké tanečnice a choreografky, oděná do montérek. Hrou na obří strunný nástroj nejdříve sama vytvoří hudební smyčku a poté za jejího zvuku pokračuje v další činnosti. Dlouhými černými tahy pomaluje samostatnou zeď, ovládá i světlo, které dopadá na její práci – jevišti dominuje velká pohyblivá stěna plná zářících reflektorů, kterou performerka podle potřeby přesouvá a naklání. Je zcela pohroužená ve svém světě. Až si dílnu kolem sebe uzpůsobí své představě, začíná pracovat s hmotou, která tvoří její vlastní tělo. Velmi fyzický, rituálně pulzující a přímočarý ve své nekompromisnosti, takový je tanec Lindy Kapetaney, Phaedry či Medey, chcete-li, symbolika je zde jasná. Postupně se vysvléká z oděvu, který ji halí, čímž konkretizuje svůj pohyb. Využívá expresivitu svých paží a spolu s hudbou zcela samozřejmě „vládne“ jevišti.

Linda Kapetanea. Foto: Archiv Festivalu Spectaculare.

V paměti zůstane několik obrazů, mezi ty silné patří prach, sypající se jakoby z jednotlivých částí těla tanečnice. Hodinové sólo neztrácí dech, k čemuž přispívá souhra všech složek, a to zejména výpravy, scény, hudebního doprovodu a performance zkušené aktérky, do jejíž dílny jsme směli nahlédnout. Snad ne naposledy.

Psáno z představení 21. ledna 2015, Palác Akropolis.

W Memorabilia (Phaedra’s Laboratory)
Režie: Jozef Fruček a Linda Kapetanea
Scéna: Jozef Fruček a Vasilis Mantzoukis
Hudba: Vasilis Mantzoukis
Kostýmy: Isabelle Lhoas
Světelný design: Sofia Alexiadou
Dramaturgie: Martin Kubran
Premiéra: 2014

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Jozef FručekLinda Kapetanea

RootlessRoot Company

Palác Akropolis

MultižánrovéTanec

Festival Spectaculare

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1 2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: