Pohybová groteska aneb Životní kotrmelce provádějte zásadně ve vhodné obuvi

V pátek 27. února 2015 se na alternativní scéně ostravského Divadla loutek konala premiéra pohybově-herecké grotesky s názvem SaBOTÁž. Jak už název rafinovaně napovídá, jednu z hlavních úloh v této inscenaci hrají boty – lodičky, staré křusky, tenisky, bačkory i baletní špičky. Ty se v průběhu představení transformují na všelijaké předměty, zvířata nebo kulisy evokující různá místa. A tak pomáhají dotvořit svět, kterým procházejí dvě dívky – každá je jiná, ale přece jsou na stejné lodi.

Jana Ryšlavá, Josef Doležal, Eva Baláková. Foto: Petr Kiška.

Jana Ryšlavá, Josef Doležal, Eva Baláková. Foto: Petr Kiška.

Autorkou koncepce představení SaBOTÁž, vznikajícího v rámci cyklu Přesčas, je herečka Eva Baláková, která ke spolupráci přizvala tanečnici a choreografku Janu Ryšlavou. Tvoří tak ústřední dvojici putovnic, které osud svede dohromady v dost ošemetné situaci – jedna z nich se chystá „sabotovat“ svůj život, tedy spáchat sebevraždu. Její plán ale naštěstí dokáže druhá dívka zhatit a následuje fantastická, skoro snová cesta po souši, pod hladinou moře i ve spirituálních výšinách tibetských chrámů. Co by ale byla jejich cesta bez mužů? Různých menších – avšak zásadních – rolí se v jednotlivých epizodách příběhu zhostili Ondřej Beseda, Josef Doležal a Tomáš Rossi, kteří se rovněž postarali o hudební a rytmický doprovod.

 Eva Baláková, Jana Ryšlavá. Foto: Petr Kiška.

Alternativní scéna DLO nabídla pro SaBOTÁž ideální prostor, kde diváci mohou sedět blízko performerů, a nechat se tak vtáhnout do děje. Publikum dělila od jeviště jen tenká hranice tvořená právě ze starých bot, které sloužily také pro ohraničení prostoru, ve kterém se tanečnice pohybovaly. Pomocí polobotek, botasek a střevíčků si nalinkovaly okraje svých postelí, stolů se snídaní, použily je jako konvičku, zapalovač, zrcátko… a tkaničky místo oprátky. Žádné neštěstí se nekonalo, touha po životě a objevování neznámého zvítězila a začala se odvíjet povedená divadelní road movie. V sérii krátkých skečů se objevily prvky párové akrobacie, současného tance, stepu, baletu nebo pantomimy. Mohu zmínit například scénu pod mořem, kde baletní špičky plují v rukou tanečnic jako závojnatky, návštěvu baru, ve kterém se Jana Ryšlavá roztančí na špičkách a Eva Baláková vystřihne stepovou variaci, nebo „meditační“ scénu inspirovanou bojovým uměním a tai-chi. 

Komorní představení SaBOTÁž dýchá touhou po poznání, naději, přátelství a lásce, ale hlavně smyslem pro humor a nadsázku – a ten je nejdůležitější pro to, abychom nesabotovali sami sebe ani ostatní.

Psáno z premiéry 27. března 2015, Divadlo loutek Ostrava.

SaBOTÁž
Koncept: Eva Baláková
Choreografie: Jana Ryšlavá a Eva Baláková
Režijní spolupráce: Tomáš Soukup a Ondřej Beseda
Hudba: Tomáš Rossi
Hudebníci: Ondřej Beseda, Tomáš Rossi a Josef Doležal
Scéna: Eva Baláková

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Eva BalákováJana Ryšlavá

Divadlo loutek Ostrava

MultižánrovéTanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: