Vítej na světě – nenáročné představení pro rodiče a děti

Baby Balet Praha, jeden ze souborů konzervatoře Taneční centrum Praha, zapojil své členy do nového projektu Vítej na světě, který v premiéře prezentoval 2. a 5. února 2016 ve Stavovském divadle. Písně Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka se staly pro tvůrčí tým podkladem pro taneční pásmo mapující svým obsahem úsek lidského života od narození do dospělosti. 

Baby Balet Praha je složen ze studentů ve věku 13–16 let. Choreografie se ujaly čtyři taneční pedagožky TCP: Vlasta Schneiderová, ředitelka školy, dále Pavla Königsmarková, Natálie Housková a Agurtzane Pérez Olóriz. Program této taneční revue rozdělily do pěti tematických celků (Narození, Dětství, Škola, Dospívání a Dospělost) a především prostřednictvím skupinových choreografií na vybrané skladby pak divákům nabízejí svůj pohled na daná témata.

Vzhledem k tomu, že se program zaměřuje spíše na dětské publikum a že jej interpretuje školní soubor, výsledek v zásadě odpovídá očekávání. Taneční koláž je praxí a procvičením základů moderních tanečních technik, zatím bez technických fines a bez složitých kombinací. Z celého programu výrazně vystupují choreografie španělské tanečnice Agurtzane Pérez Olóriz. Jsou jen tři, tančí je starší studenti v druhé polovině večera a odlišují se stylovou uceleností. Ostatní působí spíše jako taneční hry – jednoduché formace, kanonické nástupy, nekomplikovaná gesta, ale výrazná mimika, situační humor. Na druhou stranu – neměli by zejména studenti vyšších ročníků už zvládnout něco víc než základy moderních technik, jazzu a pár gymnastických prvků? Někteří jsou téměř dospělí… 

Baby Balet TCP

Jednoduchost choreografie je ovšem do značné míry odvislá od hudebního podkladu. Jde o písně určené skutečně více pro děti než dospělé, s jednoduchým rytmem a prostými texty, jež mohou stěží posloužit k vytvoření náročnějších pohybových vazeb. Jakkoli jsou poetické na poslech, je velmi těžké se vyhnout tomu, aby je tanec jen neilustroval. Co s písničkami jako Brýle, Dredy nebo Zip dělat jiného než vzít téma a udělat na ně pohybovou hru? Je také patrné, že jde o průřez mnoha lety práce skladatelské dvojice, některé písně začínají být poznamenány svým věkem, hlavně co se aranžmá týče.

Výraznou součástí této revue jsou také mírně nesourodé projekce – obsahují zároveň fotografie, videa či krátké animace, ale i graficky upravené snímky, jaké jsou k vidění v nabídce fotobank a používají se pro reklamní účely. Každá varianta užitého obrazového materiálu by mohla mít své opodstatnění (ačkoli u posledně jmenovaného typu snímků se pohybujeme na hranici dobrého vkusu), ale bylo by lépe vybrat jednu z nich a držet se jí, čímž by i program získal na soudržnosti. Například výjevy s přírodní tematikou jsou poetické, přiměřené a vkusné. Projekce ale někdy příliš odpoutává pozornost od dětí na scéně, ačkoli právě to inscenaci paradoxně pomáhá: rozptýlí diváka, a může tudíž zamaskovat pohybově méně zajímavá místa tanečních čísel. Stejně tak kostýmy, k jejichž vytvoření přizval tým TCP zkušeného výtvarníka Romana Šolce a nechal mu volnou ruku – co etuda a výjev, to nové kostýmy, byť by byla choreografie sebekratší. Na výpravě tedy organizátoři nešetřili, takže barvitostí a pestrostí dohání to, v čem je někdy pohybový slovník uniformní.

Jak již bylo řečeno, Vítej na světě patří studentům a alespoň ti mladší v něm našli přiměřené uplatnění. Jednotlivá čísla by se ovšem stejně tak dobře mohla objevit třeba na přehlídce scénického tance. Jako nenáročné představení pro rodiče s dětmi však obstojí.

Baby Balet TCP

Psáno z premiéry 2. února 2016, Stavovské divadlo, ND Praha.   

Vítej na světě


Námět, scénář a režie: Vlasta Schneiderová
Choreografie: Natálie Housková, Pavla Königsmarková, Agurtzane Pérez Olóriz a Vlasta Schneiderová
Hudba: Jaroslav Uhlíř Texty písní: Zdeněk Svěrák Výtvarník kostýmů: Roman Šolc
Výtvarník scény: Roman Šolc a choreografky
Projekce: Viktor Svidró
Hudební a scénické efekty: Vladimír Sojka
Producent: Mezinárodní centrum tance, z. s.
Vedoucí produkce: Vendula Skalická
Premiéra: 2. a 5. února 2016

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Agurtzane Pérez OlórizTCP

Baby Balet Praha

Stavovské divadlo

Tanec

Komentář

vložil Bc. Markéta Kubecová

IP: 94.112.101.34
Reaguje na:
Dobrý den! Mladý taneční soubor připravil svěží příjemné představení pro všechny generace diváků. Choreografům se povedlo koncipovat představení tak, aby se tancem předávala důležitá hodnota - radost ze života. Tuto emoci vynikající tanečníci přenesli na nás v hledišti. Písně dvojice Svěrák a Uhlíř ocení díky chytrému humoru nejen děti ale i dospělí. Vkusné kostýmy a vhodná projekce atmosféru celkově podtrhla. Klobouk dolů za tak skvělý počin!

Zobrazit další komentáře 1

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: