Kam na současný tanec, když jsou divadla zavřená? Streamingové služby nabízejí plná představení

 

Stejně jako klasický tanec je možné sledovat online i řadu současných choreografií v plných verzích. Svou trilogii Le jardin, Le Salon a Le Sous Sol zpřístupnilo belgické uskupení The Peeping Tom. Zhlédnout můžete také dílo kanadské choreografky Crystal Pite Dark Matters. Volné chvíle jsou rovněž příležitostí nastudovat si ikonickou choreografii Rosas.

Rosas by Anne Teresa De Keersmaeker.

Rosas by Anne Teresa De Keersmaeker.

„Během současné krize, jíž svět prochází, je důležité nepřestávat sdílet příběhy, kulturu a umění. Proto se s vámi chceme podělit o naši první trilogii: Le Jardin (Zahrada, 2002), Le Salon (Obývák, 2004) a Le Sous Sol (Podzemí, 2007). I když za vámi nyní nemůžeme přijít do divadla, můžeme do vašich obýváku, kuchyní a ložnic,“ uvádí belgická skupina The Peeping Tom na svých stránkách. Všechna tři díla budou k dispozici zdarma skrze službu Vimeo, a to až do té doby, než se situace vrátí do normálu.

K dispozici je také představení Dark Matters kanadské choreografky Crystal Pite. Její uskupení Kidd Pivot muselo zrušit kvůli pandemii koronaviru velkou část evropského turné v Nizozemí, Francii a Itálii. Choreografii z roku 2010 zprostředkovává platforma On the Boards.tv, která se specializuje na profesionální záznam současných divadelních forem.

Nadace Piny Bauch zprostředkovala na svých internetových stránkách ke zhlédnutí inscenaci Palermo Palermo. Tento záznam byl pořízen krátce po premiéře díla v roce 1989 v Teatro Biondo Stabile Palermo, a díky podpoře fondů Severního Porýní-Vesfálska a Německé spolkové republiky byl nyní zdigitalizován, sestříhán a uveřejněn online.

Možností, jak využít čas v izolaci, je také nastudovat slavnou choreografii Rosas z roku 1983, která je dnes klasikou. „Udělejte si svou vlastní verzi Rosas. Potřebujete jen sami sebe a židli,“ lákají stránky skupiny.  Na videích vysvětlují choreografka Anne Teresa De Keersmaeker a interpretka Samantha van Wissen jednotlivé pohyby ze scény, a pak nechávají prostor vlastní tvořivosti.

 

Témata článku

Crystal PitePeeping TomRosas

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: