Newyorský balet připravil šestitýdenní online program. Uvede klasiky i současné choreografy

Newyorský balet si dal na rozdíl od jiných souborů s přípravou digitálního programu na čas, a přišel s komplexním konceptem dvou představení za týden. „Chtěli jsme si digitální program pečlivě připravit, abychom jen neslepili dohromady jakékoliv záznamy, co máme k dispozici, a vypustili je do světa,“ řekl umělecký ředitel souboru Jonathan Stafford v rozhovoru pro NY Times.

Foto: New York City Ballet.

Foto: New York City Ballet.

Americký soubor připravil šestitýdenní online program. Úterky zasvětí vždy klasickému repertoáru, pátky pak současnějším dílům (u nás se jedná kvůli časovému posunu o středy a soboty). „Připadá mi přirozené, že otevřeme týden vždy něčím osvědčeným z našeho repertoáru,“ říká Stafford, který připravil program spolu s Wendy Whelan, asistentkou uměleckého šéfa. „Pátky mi přijdou zase vhodné pro mladou krev současného tanečního světa.“

V sobotu 25. dubna ve dvě hodiny ráno středoevropského času Newyorský balet uvede představení Rotunda choreografa Justina Pecka, které mělo světovou premiéru teprve letos v únoru. K dispozici bude 72 hodin. Nebude chybět ani dramaturgický úvod. Všechna představení budou dostupná přes YouTube kanál, facebookový profil i stránky souboru.

Úterky (středy) se vedení tělesa rozhodlo zasvětit choreografiím George Balanchina a Jeroma Robbinse, pátky (soboty) budou patřit mladé generaci choreografů, například Kylu Abrahamovi, Pam Tanowitz nebo Alexeji Ratmanskému.

Pocity při kompletování online programu popisuje Stafford jako smíšené. „Dívat se na záznamy byla radost. Ale v některých chvílích to se mnou trochu zamávalo. Říkal jsem si: „Bože, chybí mi naši tanečníci a každodenní práce s nimi,“ přiznal.

Staffordova asistentka Wendy Whelan povede také pohybové lekce inspirované baletem, a to každou středu ve 23 hodin středoevropského času. Sólistka newyorského baletu Tiler Peck také vede své vlastní lekce na osobním instagramovém profilu každý den v 19 hodin našeho času. 

Témata článku

Alexej RatmanskijGeorge BalanchineJerome Robbinstanec on-line

New York City Ballet

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: