Pražský komorní balet připomene páté výročí úmrtí Pavla Šmoka odvysíláním dokumentu o významném choreografovi

Pavel Šmok, geniální choreograf, který posouval estetiku českého tance, tvůrce veliké invence, muzikality i humoru, umělec, který si rozuměl s jevištěm i kamerou, zakladatel Baletu Praha a Pražského komorního baletu. V neděli 4. dubna 2021 uplyne už pět let od chvíle, kdy nás Pavel Šmok opustil. Památku jedné z nejvýraznějších osobností českého baletu a tanečního divadla připomene Pražský komorní balet snímkem s názvem „Fenomén Šmok“, který odvysílá internetová televize Mall.tv od 18 hodin symbolicky v den výročí. Dokument bude možné zhlédnout až do 30. dubna 2021.

Pražský komorní balet připomene páté výročí úmrtí Pavla Šmoka odvysíláním dokumentu o významném choreografovi

Pražský komorní balet připomene páté výročí úmrtí Pavla Šmoka odvysíláním dokumentu o významném choreografovi

Dokument „Fenomén Šmok“ není klasickým portrétem známého choreografa, nesnaží se postupně mapovat všechna zásadní období Šmokova baletu, ale pokouší se vystihnout především podstatu jeho uměleckého myšlení, podstatu jeho umělecké inspirace. Ne nadarmo existuje v kuloárech pojem „šmokovství“, který se právě tento snímek pokusí objasnit. Autor a režisér projektu Ondřej Kepka využil i časosběrného materiálu, který natočil ještě během Mistrova života.

„Blíží se páté výročí úmrtí Pavla Šmoka, výjimečného člověka, skvělého choreografa a jednoho ze zakladatelů našeho souboru. S ním tehdy odešla jedna z bezpochyby nejvýraznějších osobností českého baletu a tanečního divadla posledních více než padesáti let“, říká Ladislava Jandová, současná ředitelka Pražského komorního baletu. „K odkazu tohoto legendárního choreografa se náš soubor stále hlásí a snaží se rozvíjet a inspirovat domácí taneční scénu tak, aby se stále mohl označovat za dědice Pavla Šmoka. Ve spolupráci s odbornou garantkou repertoáru Kateřinou Dedkovou-Frankovou pravidelně studujeme a uvádíme Šmokovy choreografie a v současné době také velmi intenzivně pracujeme na vzniku Institutu Pavla Šmoka, studijním a vědeckém centru, které bude mít své působiště v Praze.

Podrobný životopis Pavla Šmoka najdete zde, záznam dokumentu pak od 4. dubna od 18:00 na www.mall.tv/kulturazije.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: