Balet Divadla F. X. Šaldy v Liberci uvede premiéru komponovaného večera Triangl
Balet Divadla F. X. Šaldy v Liberci přináší komponovaný večer s názvem Triangl, který rozšíří stávající repertoár plný velkých tanečních příběhů o komornější taneční formát. Tvůrci Alena Pešková, Jarek Cemerek a Ennio Zappalà se nebojí humoru, emotivních zvratů ani provokativních momentů a společně vytvářejí triptych, v němž se vzájemně doplňují do nevšední mozaiky. Premiéry proběhnou 4. a 6. dubna v Šaldově divadle.
Triangl tvoří choreografická díla Proměna, (Ne)Možnost a What a Funny Moment, která nabízejí příležitost nahlédnout do světa současného tance, kde hlavní roli hraje nejen tanečníkovo tělo, ale i živá hudba a mluvené slovo. „Pro mě je opravdovým potěšením, že se v našem divadle sešli tři skvělí choreografové. Každá z částí triptychu je jedinečná, osobitá, avšak všechny pojí společná energie a téma lidské mysli, její hloubky a její proměny. Taneční výkony jsou strhující a divák si užije celý baletní soubor na jevišti po celou dobu představení. Taneční smršť připravili dva zkušení a osvědčení choreografové Alena Pešková a Jarek Cemerek a také úspěšný tanečník Ennio Zappalà, který jakožto debutující choreograf doplní náš umělecký trojlístek,“ sděluju šéfka baletního souboru Marika Mikanová.
Jarek Cemerek, renomovaný český choreograf, tanečník a pedagog, je známý tím, že čerpá inspiraci z každodenního života. Ve své novince s názvem Proměna zachycuje neustálý pohyb, kterým člověk prochází a ptá se, do jaké míry můžeme svůj vývoj ovlivnit. Cemerek se proslavil spoluprací s předními zahraničními scénami, například Královskou operou v Londýně. Zkušenosti z evropských i světových divadel a tanečních škol nyní přenáší do Liberce. Podle něj nám tanec umožňuje lépe si uvědomit momenty, které nás formují. „Náš život je neustálá proměna, která se skládá z rozmanitých, neuspořádaných a předem neznámých fází. Jejím výsledkem je tedy tajemství. Čím více dobrého či zlého se bude moci vyjevit při jeho odkrytí, závisí na každém z nás. Nikdy nejsme nečinným objektem této proměny, jak se to mnohdy může zdát,“ říká v anotaci díla sám autor. V jeho choreografii promlouvá tanečnice ve znakové řeči. Gestem zdůrazňuje, že mezi námi žijí inspirativní lidé, kterým chybí jeden smysl, ale přesto čelí životu a jeho proměnám silně, statečně a s odhodláním.
Druhá část programu patří choreografii (Ne)Možnost Aleny Peškové, jedné z nejvýraznějších osobností české taneční scény. Dříve vedla baletní soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy a její tvorba je spojená s řadou baletních i operních inscenací po celé republice. Její část je jakousi postapokalyptickou skicou. Zamyšlením nad možnou krizí či zánikem civilizace, kdy zdroje docházejí, děti se již nerodí a jedinou (ne)možností se stává oběť. Rozhodla se znovu spolupracovat s hudebním skladatelem Michalem Vejskalem, který je libereckému divákovi znám jako autor hudby k baletům Bouře a Sluha dvou pánů. „Tentokrát se jedná o jiný žánr. Je tu kombinace nahrávky a live interpretace. Na jevišti budou s tanečníky houslista Jan Šimůnek a perkusista Vojtěch Vencl nebo Vojtěch Šimůnek. A také skvělá herečka Karolína Baranová, která metaforou popisuje, co se vlastně v mé choreografii odehrává. Jde tu tedy o jakýsi melodram,“ doplňuje Alena Pešková.
Třetí choreograf, italský tanečník Ennio Zappalà, působí jako sólista Pražského komorního baletu a do Liberce přijíždí se svým dílem What a Funny Moment. Jde o taneční nadsázku plnou odlehčených momentů. Neznamená to ale, že by se vyhýbal vážným tématům. Právě naopak – tvrdí, že i v nejtěžších chvílích se dá najít humor, stačí se na problém podívat z jiné stránky. „Touto choreografií bych rád upozornil na okamžik ze svého života, který se po letech ukázal být vtipný. Připomenul, že i stresující momenty mohou s odstupem času působit humorně. To, co prožíváme dnes, se stane zítřejšími vzpomínkami – a je jen na nás, jak si je uchováme. Je to náš příběh k vyprávění,“ říká mladý začínající choreograf, kterému složil hudbu jeho bratr Ezio.
Zdroj: Barbora Svobodová, Divadlo F. X. Šaldy Liberec