Bread & Dance Prague - nový projekt pěti tanečních souborů se představí v květnu

5 tanečních souborů, 8 choreografů a bezpočet nových výzev pro tanečníky z celé Evropy – tak vypadá nový „networkingový“ projekt nazvaný Bread & Dance Prague, který se bude konat v týdnu od 13. do 18. května.

Tým Bread and Dance Prague. Zdroj: 420PEOPLE

Tým Bread and Dance Prague. Zdroj: 420PEOPLE

Mezinárodní burza tanečníků a vyznavačů tanečního a fyzického divadla. A podobně jako na skutečné burze nabídne, byť pouze čtyřiceti porotou vybraným zájemcům od nás i ze zahraničí, unikátní možnost, jak zainvestovat do sebe a posunout se dál. Pomyslně i pohybově – a to prostřednictvím workshopů s možnostmi konkrétního uplatnění v produkcích některého ze zúčastněných a pořádajících souborů.

Na představení i burzu tanečníků jsou pozváni i zahraniční promotéři, kteří poskytnou cenný feedback na tvorbu jednotlivců i souborů. Diváci si na své přijdou při večerních představeních a doprovodném programu. Pět souborů představí aktuální tvorbu, cesty vedoucí k úspěchům a oceněním, ale i prohry či zatím nesplněné touhy a ambice.

BURKICOM, 420PEOPLE, DEKKADANCERS, FARMA V JESKYNI, LENKA VAGNEROVÁ & COMPANY

Detailní organizace celé akce se ujala choreografka Jana Burkiewiczová z BURKICOM, jejíž poslední inscenace Ostrov! získala nominace na Ceny divadelní kritiky, Ceny Thálie i Ceny divadelních novin. Zaměřuje se na aktuální sociálně společenská témata a v rámci přestavení překračuje hranice jednotlivých uměleckých oborů. O samotné akci říká: „Unikátní je na ní to, že je založená na spolupráci lidí, kteří si mohou být konkurencí. Ale nyní se spojili, protože jim to dává smysl. Jde o první ročník, takže vše asi nebude dokonalé, ale rozhodně vášnivé, otevřené, kreativní, zábavné a přátelské. A hlavně – plné skvělého tance.“

Další ze souborů – 420PEOPLE funguje na domácí i zahraniční taneční scéně již 15 let, pravidelně spolupracuje s Národním divadlem nebo oceňovaným spolkem Jedl. Myšlenkově navazuje na Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána, kde svého času vystupovali i Václav Kuneš a Nataša Novotná, byť dnes často využívají v choreografii unikátní nápady Sylvy Šafkové.

DEKKADANCERS zase představují otevřenou taneční skupinu, která má na svém kontě řadu produkcí a představení napříč žánry. V tvorbě často sází na humor a nadsázku, které jsou spojovacím bodem jejich inscenací a choreografií. V čele dnes stojí tzv. druhá generace DEKKADANCERS, kterou reprezentují umělečtí šéfové souboru Štěpán Pechar a Ondřej Vinklát.

Doslova divadelní laboratoř symbolizuje Mezinárodní divadelní soubor Farma v jeskyni pod vedením Viliama Dočolomanského. I tato skupina obdržela za dvě desetiletí řadu ocenění, například Evropskou cenu Nové divadelní reality, Total Theatre Award a další. Od roku 2018 působí jako rezidenční soubor Centra současného umění DOX.

Prvky tanečního, fyzického, loutkového i činoherního divadla pak spojuje divadlo LV&C (Lenka Vagnerová & Company), v jehož repertoáru lze nalézt hledání odpovědí na existenční otázky, vztahu člověka k jiným bytostem i doslova fantazijní, metaforické obrazy. Také tato skupina se může pochlubit řadou úspěchů, například sedmi nominacemi na Cenu Thálie nebo Total Theatre Award z Fringe Festivalu ve skotském Edinburghu.

 Zdroj: 420PEOPLE

Témata článku

Bread & Dance Prague

420peopleBURKI&COMDekkadancersFarma v jeskyniLenka Vagnerová & Company

MultižánrovéTanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: