Festival TANEC PRAHA v červnu zavítá do 25 měst a obcí po celé republice

Jubilejní 35. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA zve od 3. do 28. června diváky všech generací, profesionály i laické nadšence, na to nejlepší z aktuálního dění na domácí i zahraniční taneční scéně. Festivalový program nabídne zážitky v podání stávajících i vycházejících hvězd světového formátu.

Představení Navy Blue od Oony Doherty. Foto: Sinje Hasheider

Představení Navy Blue od Oony Doherty. Foto: Sinje Hasheider

„Letošní ročník je nabitý jmény, která nejsou samozřejmostí. Jsou umělci, s nimiž jednáme řadu let a mám radost, že se letos sejdou takové hvězdy jako Jan Martens, Peeping Tom nebo Yasmeen Godder, a zároveň se sem vrací skvělí umělci typu Silvia Gribaudi, Oona Doherty či Flávia Tápias a další. Obliba festivalu u těchto lidí je velká a nás to moc těší, jsou připraveni sdílet své zkušenosti v diskusích a workshopech, Flávia přímo zapojí místní umělce do svého projektu, nevyjímaje ukrajinské. Spolupráce zahraničních tvůrců s našimi performery nese vždy zajímavé plody,“ říká Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka TANCE PRAHA. 

Hlavní část letošního festivalu ve středu 7. června v divadle Ponec zahájí světová premiéra inscenace Grand Jeté. Její autorka Silvie Gribaudi patří k oblíbeným hostům festivalu. V Grand Jeté si spolu s italským tanečním souborem MM Contemporary Dance Company klade s humorem a nadsázkou otázku: Kde vlastně končí balet?

Vášeň k tanci spojí živelné a divoké brazilské tanečníky s umělci z Čech a Ukrajiny pod taktovkou brazilské choreografky Flávie Tápias v inscenaci Rotas Afora. Výsledek jejich jedinečného setkání bude k vidění v Broumově, Praze, Brně, Českých Budějovicích a v Liberci. Světovou premiéru site-specific projektu, který se odehrává ve veřejných prostorech, uvede TANEC PRAHA v koprodukci s brazilským festivalem Danca im Tránsito.

Programová linie Junior zaměřená na nejmladší diváky nabídne 10. června v divadle Ponec inscenaci uměleckého sdružení Ostružina (Lenka Jabůrková, Barbora Látalová, Anna Línová, Anna Romanovská, Marika Smreková), a to na úvod Czech Dance Showcase pro PQ+. Focus Ukraine nemůže ani v tomto roce chybět. 11. června představí na Žižkově Yana Reutova část triptychu Together Alone s podtitulem Invisible Traces. Program doplní ukázky z tvorby dalších umělců z Ukrajiny – naživo i projekcemi podle možností. Stejně jako zbytek světa, koronavirová pandemie uvrhla do izolace i proslulou izraelskou choreografku Yasmeen Godder. A tak vzniklo vůbec první vlastní sólo za její pětadvacetiletou kariéru, které 12. června představí v divadle Ponec. Projekt Practicing Empathy #3 je osobním, intimním prožitkem období omezení, samoty a ztráty kontroly, v němž skrze své tělo a performativní umění zkoumá nejen jak se hlouběji propojit s druhými, ale i sami se sebou.

Festival tradičně dává prostor experimentálním a žánry překračujícím počinům. Letos to bude například participativní dílo Pietra Marulla Wreck – The list of extinct species, které zaujalo i Pražské Quadrienále (PQ), s nímž TANEC PRAHA opět úzce spolupracuje. Hlavním protagonistou této inscenace je vznášející se kolosální černá entita. Oč vlastně jde? Zjistíte 16. a 17. června v Malé dvoraně Veletržního paláce, sídla Národní galerie, nebo 18. června na Štvanici. Mezi velkými jmény, která festival přivítá, bude poprvé Jan Martens, ikonická postava vlámské konceptuální scény. Jeho sedmnáct performerů ve věku 18 až 71 let 19. června stane na jevišti divadla Hybernia. Inscenace nazvaná any attempt will end in crushed bodies and shattered bones je zdrojem naděje a nakažlivé energie – nejen díky grandióznímu finále, které diváky nenechá sedět v klidu.

Na cestu v čase a kolem světa je festivalové publikum zváno 21. června v divadle Ponec v inscenaci Some Choreographies Jacopa Jenny. Performerka Ramona v ní vede dialog s rychlou sekvencí videí, která jsou přehlídkou všech možných způsobů lidského pohybu. Téhož dne vystoupí v okolí Ponce další z talentů platformy na podporu mladých choreografů Aerowaves – Olga Dukhovnaya v díle Swan Lake Solo.

Divadlo Archa bude 22. června hostit temnější, filozoficky laděnou inscenaci Navy Blue belfastské choreografky Oony Doherty s emocemi nabitými tanečními výkony dvanácti performerů a jejich neutuchajícím bojem o přežití v nemilosrdném světě současnosti.

T přivádí taneční umění do netradičních veřejných prostor – 23. a 24. června to bude Révové nádvoří v areálu Národní knihovny České republiky. Na nejkrásnějším klementinském náměstí, kterému dominuje raně barokní kašna a jehož zdi jsou porostlé popínavou révou, se odehraje interaktivní představení rakouské choreografky Helene Weinzierl a jejího souboru CieLAROQUE: It's all about… 

Další inscenace na ni naváže 24. června večer. Olivia Court Messa ve své choreografii I Carry, You Hold spolu s tanečním i životním partnerem Yochaim boří zažité představy o duetu muže a ženy. Oba performeři ztělesní, co vše obnáší vztah: komunikaci, důvěru, podporu, respekt i nezávislost.

Co znamená tančit na hudbu? A jak složit hudbu k tanci? Odpovědi naznačí 26. června v divadle Ponec Ingrid Berger Myhre a Lasse Passage. Název jejich duetu Panflutes and Paperwork naráží na kontrasty: Panflutes (Panovy flétny) jsou na jedné straně hravé a vášnivé, Paperwork na straně druhé odkazuje k symbolům byrokracie.

O zakončení letošního ročníku festivalu se 27. června v Hudebním divadle Karlín postará legendární belgický soubor Peeping Tom, který se na festival vrátí po deseti letech. Ve dvou dílech Diptychu: The missing door and The lost room se vydáme do temného světa na pomezí reality a snů, v němž jsme ztraceni stejně jako osm protagonistů.

V regionální části programu uvede TANEC PRAHA nejedno dílo oceněné v uplynulých letech mezinárodní porotou České taneční platformy. Například inscenace kolektivu Pocketart (Sabina Bočková a Johana Pocková) Jáma lvová (verze Unlimited zapojující místní zájemce) a Treatment of Remembering. Viktor Černický uvede PLI – inscenaci, která se pohybuje na pomezí instalace, performance, tance a cirkusu. Patří sem také Celestial Odyssey (Andrea Miltnerová, Monika Knoblochová, Jan Komárek) a jejich výlet do jiného vesmíru imaginace nebo Soft spot souboru ME-SA (Adrienn Hód, Martina Hajdyla Lacová, Soňa Ferienčiková). V neposlední řadě Mikrosvěty – hravá a poetická inscenace pro děti z dílny Jazmíny Piktorové a Sabiny Bočkové

Dětem je určeno i interaktivní dílo ukrajinských umělkyň působících v České republice Na cestě v choreografii Yany Reutové nebo Škatulení Mirky Eliášové. Family Friendly je nepochybně také Zero etc. Cécile Da Costa. Specifické projekty uvedou umělci pro Galerii Benedikta Rejta v Lounech, konkrétně Yana Reutova, Tereza Ondrová a Tereza Lenerová. Ta má i další pozvání s duetem dis pla y, který vytvořila společně s Jitkou Čechovou. Součástí festivalu bude atraktivní doprovodný program.

Zdroj: 2media

Témata článku

Jan MartensOona DohertyPeeping TomSilvia GribaudiYasmeen Godder

MultižánrovéTanec

Tanec Praha

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: