Registrace

Když je tanec životem. Česká televize uvede dokumentární sérii To je tanec!

Na taneční jízdu nejen Prahou pozve počátkem nového roku Česká televize. V novém dokumentárním cyklu To je tanec! předvede rozličné podoby současného českého tance, který je spíše než stylem postojem k pohybu a životu vůbec. Šest zajímavých souborů a jejich výjimečných profesních cest diváky provede po stopách současného tance a pohybového divadla. První díl dokumentární série uvede ČT art 7. ledna.

Jan Kodet, Jana Burkiewiczová. Zdroj: Česká televize
Jan Kodet, Jana Burkiewiczová. Zdroj: Česká televize

První díl je věnován souboru 420People, v dalších pěti se představí Lenka Vagnerová & Company, Dekkadancers, Farma v jeskyni, Burki.com a Tantehorse & Spitfire Company. Průvodce série - choreograf, pedagog a tanečník s mezinárodní zkušeností Jan Kodet - představí pražské taneční soubory s výrazným mezinárodním přesahem, jejichž uměleckými lídry jsou čeští choreografové a slovenští tvůrci dlouhodobě působící v Česku.

Inzerce

„Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit projektu, který do té doby v Česku nikoho nenapadlo natočit. To je tanec! je vůbec první série o současném tanci, která u nás vznikla,“ říká průvodce sérií Jan Kodet.

„Kromě samotné nabídky režírovat sérii mě nadchl i vstřícný přístup a entuziasmus šéfek a šéfů souborů. Při natáčení mě pak překvapila vysoká míra profesionality tanečníků a tanečnic a jejich velký smysl pro humor,“ uvádí režisér Mojmír Kučera

Každý soubor je jiný, jejich choreografický i divadelní rukopis je nezaměnitelný. Všechny ale mají touhu zpracovávat současná témata – od mezilidských vztahů a zásadních otázek lidské existence přes ekologii až k tématům jednoznačně politickým. Kromě pražského působiště je také spojuje špičkové provedení kreací, které jim umožňuje obstát v mezinárodní konkurenci, a také to, že soubory vznikly mimo české etablované taneční scény z iniciativy jednotlivců, kteří toužili povznést současný český tanec na evropskou úroveň. 

„Práci většiny osobností, které stojí v čele těchto souborů, jsem shodou okolností sledovala od začátku jejich kariéry. Kromě velké dávky talentu a profesionality na nich obdivuji i to, že svoje soubory vybudovali bez přehánění z ničeho, a to jen vytrvalostí a v podmínkách, kdy by to mnoho jiných vzdalo. Delší dobu jsem se zaobírala myšlenkou, jak tuto výjimečnou generaci tvůrců současného tance a pohybového divadla představit širší veřejnosti. Jsem ráda, že se to nakonec podařilo v této sérii. A jsem také ráda, že se v ní netančí jen na jevištích. Praha je totiž město, které tančí,“ vysvětluje kreativní producentka Eva Langšádlová.

Současný tanec vznikl na počátku minulého století, kdy se stal vyjádřením vnitřního pohybu a světa člověka, prostředkem osobní narace a tematizace vlastního těla. Od té doby platí, že každá doba má svůj současný tanec. A jeho styly se vyvíjejí a mění stejně rychle jako svět. Dnešní současný tanec se vyznačuje difuzí různorodých tanečních stylů a choreografických postupů. Co zůstává, je tělo jako prostředek komunikace.



Zdroj: Česká televize

Diskuze

Vyplněním e-mailu se přihlásíte k odběru automatických notifikací, které vás upozorní na nový příspěvek v této diskuzi.

Odesláním příspěvku souhlasíte s pravidly pro diskutující

Buďte první, kdo zahájí diskuzi pod tímto článkem!
Přidat komentář

Zajímá vás celý článek?

Obsah Tanečních aktualit vzniká díky týmu odborníků, kteří investují svůj čas, energii a vášeň, aby vám přinesli ten nejkvalitnější vhled do světa tance. Podpořte naši redakci – každý příspěvek má smysl.

Přispět na obsah

Pokračovat ve čtení zdarma.