Premiéra Kylián – Mosty času 11. října otevře novou sezonu v Národním divadle

Premiéra Kylián – Mosty času 11. října otevře novou sezonu v Národním divadle

Premiéra Kylián – Mosty času 11. října otevře novou sezonu v Národním divadle

První premiéra nové sezony Baletu Národního divadla s názvem Kylián – Mosty času je především poctou významnému českému choreografovi Jiřímu Kyliánovi a jeho rozsáhlé tvorbě, která inspirovala tvůrce po celém světě. Zároveň však oslaví českou státnost, svobodu a 100 let existence republiky. Slavnostní premiéra se uskuteční 11. října 2018 v Národním divadle.

Oslava svobody
Tanec nevyjadřuje jen radost, smutek nebo jiné citové rozpoložení, může být i modlitbou, rituálem, terapií nebo intelektuální strukturou. (Jiří Kylián)

Komponovaný večer Kylián – Mosty času vznikl u příležitosti 100. výročí vyhlášení samostatné Československé republiky v roce 1918, které bylo bodem zvratu v českých dějinách a dodnes je symbolem svobody a demokracie. Právě svoboda tvorby je to, co mají všechny formy umění společné. Na počest této klíčové události vybral Jiří Kylián čtyři svá díla – Žalmová symfonie, Bella Figura, Petit Mort a Šest tanců.
Jiří Kylián je jedním z našich nejuznávanějších a nejrespektovanějších umělců, a to v celosvětovém měřítku. Jeho práce je nesmírně rozmanitá a kreativní, neustále hledá nové cesty a způsoby vyjádření. Kyliánovo široké umělecké dílo, které čítá více než sto kusů, překvapuje svou emoční hloubkou, vnitřním rozechvěním, silnou dramatickou linkou, ale i hravostí. Dominantními tématy pro něj vždy byly motivy lásky a smrti a vše mezi tím.  Je velmi úzce spjat s Nizozemským tanečním divadlem (Nederlans Dans Theater). V roce 1975 se stal jeho uměleckým šéfem, na této pozici působil od roku 1999, až do roku 2009 však zůstal kmenovým choreografem souboru.   Coby ředitel divadla uvedl na evropskou scénu mnohé dnes světově uznávané choreografy, jako je Mats Ek či Ohad Naharin. Mezi tanečníky, které inspiroval i k tvorbě, pak byli Nacho Duato, Paul Lightfoot, Patrick Marin, Mario Radačovský nebo Johan Inger. Kyliánova díla jsou inscenována napříč kontinenty.
Letos Jiří Kylián oslavil 70. narozeniny a stal se členem francouzské Akademie des beaux-arts, což je nejvyšší pocta, kterou lze ve světě umění získat. Doposud se členství v této prestižní akademii udělovalo v sedmi uměleckých disciplínách, 25. dubna 2018, kdy byl zvolen Jiří Kylián, se choreografie (a tanec) stala její novou kategorií. V současné době se Jiří Kylián věnuje mimo choreografii také tanečním filmům a fotografii.

Jiří Kylián v Národním divadle
Kyliánovo choreografické dílo je v Čechách známé právě díky Národnímu divadlu v Praze. V minulosti uvedlo ND choreografie Návrat do neznámé země, Polní mše, Dítě a kouzla, Petite Mort nebo Last Touch. Nyní bude uveden komponovaný večer Kylián – Mosty času, který českému divákovi znovu představí práci tohoto jedinečného choreografa.

Celebrating Kylián!
Premiéra Kylián – Mosty času se promítá i do nabídky doprovodných programů, které doplňují mozaiku výsledného obrazu tvorby Jiřího Kyliána. Diváci budou mít možnost navštívit multimediální výstavu nebo baletní dílnu určenou široké veřejnosti, kde prostřednictvím předních sólistů nahlédnou do Kyliánova rukopisu a dalších souvislostí.
Výstava Celebrating Kylián! bude přístupná v Provozní budově B na náměstí Václava Havla již od 10. října. Expozice byla připravena na počest 70. narozenin Jiřího Kyliána v loňském roce v  nizozemském Haagu. Iniciovali ji Holland Dance Festival, Kylian Productions, divadlo Korzo, Nizozemské taneční divadlo (NDT) a Zuiderstrandtheater. Poprvé jsme výstavu na týden otevřeli v červnu tohoto roku, nyní bude opět šance zhlédnout archivní záběry. Výstavu doplní český koutek, ohlédnutí za Kyliánovým repertoárem na českých jevištích. Výstavu připravil Kyliánův nadační fond v Praze ve spolupráci s Národním divadlem a festivalem Tanec Praha. Expozice se koná za laskavé podpory a supervize Nizozemského tanečního divadla (NDT) a Kyliánovy nadace v Haagu. Výstava bude otevřena od 10. do 25. října denně od 12 do 19 hodin.
Baletní dílna Just Kylián představí tvůrčí období tohoto renesančního umělce. Již nyní se můžete přihlásit na termín 21. října, a to na emailové adrese balet@narodni-divadlo.cz nebo k.hanackova@narodni-divadlo.cz. Dílna se koná v prostorách Baletu ND, Anenské nám. 2, Praha 1 a je vhodná pro dospělé a děti od 12 let. Cena je 180 Kč.
Monografie Různé břehy se zabývá rozmanitou tvorbou Jiřího Kyliána, analyzuje ji, mapuje umělcovu dlouholetou spolupráci s Nizozemským tanečním divadlem a jeho vztah k rodišti. Důležitou součástí publikace jsou četné fotografie a několik podrobných soupisů. Kniha je v prodeji v pokladnách ND a v e-shopu na

https://www.narodni-divadlo.cz/cs/e-shop. Cena je 490 Kč.

Zdroj: 2media.cz s.r.o.

Témata článku

Jiří Kylián

Balet ND Praha

Národní divadlo

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

SOUVISEJÍCÍ

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: