Projekt Be SpectACTive! představuje svou činnost

První celoevropský projekt, který se zaměřuje na aktivní zapojení diváků do chodu divadla, začal v dubnu uměleckou rezidencí českého tanečníka a choreografa Michala Záhory v Sibiu (Rumunsko) a Sansepolcro (Itálie). Nyní se chystají nové umělecké rezidence, první mezinárodní konference a další umělecké debuty. Během roku 2015 bude uvedeno šest tanečních představení a Be SpectACTive bude držet diváky aktivní i v průběhu dalších čtyř let.
Be SpectACTive! je evropský projekt zaměřený na publikum. Podporuje mezikulturní dialog mezi odborníky, umělci a diváky po celé Evropě. Jeho členy jsou: Municipality of Sansepolcro and CapoTrave/Kilowatt (Itálie), Bakelit Multi Arts Center (Maďarsko), B51 Cultural Society (Slovensko), Domino (Chorvatsko), LIFT (UK), Radu Stanca National Theatre (Romunsko), Tanec Praha (Česká republika), York Theatre Royal (UK). Výzkumné hledisko zaštiťují: Fitzcarraldo Foundation (Itálie), University of Barcelona (Španělsko), University of Montpellier (Francie).
Být SpectACTive! si klade za cíl vybudovat mezinárodní, na tvorbu orientovanou síť zahrnující nejinovativnější evropské organizace pracující na aktivním zapojení diváků. „Uvedeme 21 představení během čtyř let s důrazem na vzájemné interakce mezi umělci a místními komunitami. Umělci také otevřou veřejnosti dveře svého tvůrčího procesu,“ říká Giuliana Ciancio, spolutvůrkyně Be SpectACTive! a projektová manažerka. Projekt má také silné výzkumné ambice. „Projekt je inovativní. Jeho cílem je zjistit, zda u diváků naroste zájem a chuť spolupráce, když se budou sami podílet na představeních," vysvětluje Luca Ricci, spolutvůrce a vedoucí projektu Be SpectACTive! a umělecký ředitel Kilowatt festivalu.

Rezidence a debuty
Chorvatský choreograf Bruno Isakovic který postupně stráví tři rezidenční pobyty v Divadle Bakelit Bakelit Theatre v Budapešti, Domino Organisation v Záhřebu a na Kilowatt festivalu, se zaměří na interakci mezi nahými umělci a veřejností. Jeho práce bude poprvé uvedena19. července na Kilowatt festivalu, na jednom z významných mezinárodních Performing Arts festivalů v Itálii. Ve stejný den a na stejném místě bude také poprvé představen projekt Letters od Michala Záhory. Dan Canham používá pro své dílo zachycené rozhovory jako materiál. Jeho práce se nese v dokumentárním tanečně-divadelním stylu, kterým je také proslulý. V květnu měl příležitost pracovat na LIFT v Londýně a další rezidenční pobyt ho čeká v červenci v České republice pod hlavičkou Tance Praha.

První mezinárodní konference
První mezinárodní konference Be SpectACTive! se bude konat 21. a 22. července v rámci Kilowatt festivalu v Sansepolcro. Na konferenci budou umělci, kurátoři, média a veřejnost diskutovat o myšlence aktivního diváctví a budou si také pokládat následující otázky. „Co z toho vyplývá, když je divák aktivní? Odráží aktivní diváctví myšlenku demokratického procesu a jaké jsou jejich interakce? Má to význam pro rozvoj evropské identity?“ Konferenci zahájí Silvia Costa, předsedkyně Komise pro kulturu a vzdělávání v Evropském parlamentu. Druhý den otevře svou přednáškou Jean Luis Fabiani, profesor sociologie na univerzitě v Budapešti, který vyloží svůj pohled na téma interakce mezi publikem a uměleckou tvorbou.

Zdroj: Tanec Praha

Témata článku

Zahraničí

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: