Temporary Collective je nezávislá platforma, jejíž jádro tvoří tanečnice a choreografka Tereza Ondrová a režisérka Petra Tejnorová. Pravidelně zvou ke spolupráci české i zahraniční umělce, aby pod jejich vedením vznikaly inscenace a projekty v široké paletě žánrů performativního umění a s přesahem do témat, která budí pozornost nejen v oblasti tance a divadla.
Divadelně-taneční maratón odstartuje Tereza Ondrová svým sólem v premiéře inscenace GEO. Symbolicky, protože právě k Ponci sahají kořeny její taneční kariéry a je s tímto místem bytostně spjata. Ponec stojí na skalním podloží, které před tisíci lety zformovala Vltava. Tereza zde své první sólo uvedla před 25 lety, a tančila jej na symfonickou báseň Bedřicha Smetany Vltava. Její nové dílo je průřezem všemi těmito vrstvami, prostřednictvím tance a pomocí geofonu diváky provede krajinou, kterou všichni obýváme. „V poslední době se ohlížím za svou existencí na nezávislé scéně. Za tvorbou v krátkodobých vztazích. A zjistila jsem, že ten nejdelší vztah mám s tímto prostorem, s divadlem Ponec. GEO je pokračování v minimalistické taneční tvorbě, je to také objevování mého tvůrčího pohybu, který už nesměruje neustále dopředu, ale ohlíží se i zpět. Co zde bylo a už tu není?”, přibližuje svou inspiraci pro GEO Tereza Ondrová. Po premiéře 7. října se Temporary Collective v dalších dnech v Ponci představí s kmenovými projekty, které vznikly v posledních pěti letech. Až do 9. listopadu se tak nabízí jedinečná příležitost poznat (nebo znovu vidět) dílo přední české tvůrčí nezávislé platformy, která je doma v Česku, ale stejně tak i ve světě, ať už v Evropě či za oceánem.
Během pandemie vznikla inscenace INSECTUM in …, choreografky a performerky Tereza Ondrová a Silvia Gribaudi se potkávaly v online světě a společně si kladly otázky typu: Jak by vypadal život z perspektivy hmyzu a jsme vůbec schopni odpoutat se od antropocentrické perspektivy? Může nás nějaký jiný živý tvor inspirovat natolik, že to změní náš život? Odpovědi nabízí prostřednictvím pohybu, slov i skrz humor jim vlastní.
Pro projekt Call Alice si Ondrová přizvala další italskou kolegyni, a to choreografku, pedagožku a tanečnici Francescu Foscarini. Výsledkem je inscenace, která se dostala do prestižního výběru mezinárodní platformy Aerowaves Twenty22. Jedinečný intimní duet, který je i není sólem, a ve kterém se tanečnice setkávají napříč prostory a komunikačními kanály, zaujal na naší i zahraniční scéně. Tanečnice spojuje jejich fyzická podobnost, věk, tanec, ale také témata, která řeší. (Možná) náhodné setkání a opět vliv pandemie zformoval dílo na pomezí tance a dokumentu. Po představení bude následovat projekce video eseje IN BE-TWEEN, která v režii Petry Tejnorové mapuje proces vzniku tohoto originálního díla. Říjnová šňůra bude zakončena představením Same Same, ve kterém se vedle Terezy Ondrové na jevišti objeví netradičně v roli tanečnice režisérka Petra Tejnorová. Pod režijní taktovkou Karine Ponties vznikla inscenace ve stylu grotesky Bustera Keatona, která povznáší svou lehkostí a humorem, ale zároveň zavádí k hlubokému zamyšlení a publiku do jisté míry nastavuje zrcadlo. Měsíc s Temporary Collective v Ponci završí 9. listopadu Duety, které řeší jednu z nejzákladnějších otázek lidstva: Jak být spolu? Představení navazuje na workshop, který se uskuteční o den dřív a divák se tak může stát na pár okamžiků aktérem. Duety vznikly těsně před propuknutím pandemie, a tak jejich idea – setkávání a bytí spolu – nabývá po čtyřech letech zase nový rozměr.
Měsíční program bude doplněn dvěma workshopy, které povedou zahraniční spolupracovníci a přátelé Temporary Collective. Dvoudenní workshop pro profesionály z oboru tance a fyzického divadla, INSECTUM in …, se tematicky váže ke stejnojmenné inscenaci a povede jej italská performerka Silvie Gribaudi. Druhý workshop se uskuteční na začátku prosince s tanečníkem a choreografem Connorem Schumacherem. Zváni jsou jak profesionálové z oboru, tak širší veřejnost.
Zdroj: PIARISTI
Eliška Brtnická
Děkujeme, to nás moc těší!Thin Skin – Křehkost kovových prutů