Resolution – Divadlo budoucnosti

Linhartova nadace založila v roce 1992 dnes již kultovní klub Roxy v pražské Dlouhé ulici. V letošním roce si tak hudební scéna připomíná dvacet čtyři let své existence a jako každý rok pořádá narozeninové oslavy, festival BE24. V programu mohli návštěvníci nalézt nejen party pod taktovkou světových DJs, ale také vernisáže a divadelní a taneční představení uváděná v přidruženém Experimentálním prostoru NoD. V rámci oslav se uskutečnila i premiéra mladé české tanečnice a choreografky Jany Vrány nesoucí název Resolution. Absolventka konzervatoře Duncan Centre se na domácí scéně již prosadila a její premiéry jsou zpravidla velmi originální, někdy až nečekaně zarážející. Vždy hledá jiné přístupy k tématům a odlišné choreografické, lépe řečeno strukturální, postupy. Resolution v českém překladu znamená rozlišení, jehož definice může znít: hustota bodů, kterou vyjadřujeme v počtu bodů na palec.

Jana Vrána. Foto: J5.cz.

Jana Vrána. Foto: J5.cz.

 V programu se píše o projektu jako o audiovizuální taneční show, což skvěle vystihuje jeho povahu. Výraznou roli hrály právě zvukové a vizuální efekty, které se propojovaly spolu s pohybovým vyjádřením performerky v dokonalou symbiózu. Diváci tak sledovali velmi nápadité a pozoruhodné scény – hned zpočátku se například zjevila postava s obličejovou maskou, v dlouhých šatech a držící před sebou krátký meč; to vše v bílé barvě. Osvětlena UV-zářivkou působila jako bytost z jiné planety či vzdálené budoucnosti (jako by se psal rok 3000 n. l.). Rytmicky si pohrávala s mečem s perfektním načasováním hudebního doprovodu, když v tu ránu švihem rozsekla ze stropu visící bílý balon a začala vířit. Uhrančivý první výjev naplnil diváky velkým očekáváním.

 Jana Vrána. Foto: J5.cz.

Námětem díla byl vlastní život choreografky. Vyprávěla o životní změně k lepšímu, kdy zanechala minulost za sebou a vykročila k lepším zítřkům, jednoduše se změnila. Divoká noční party (ještě lépe by jevištní dění vystihovalo slovo „úlet“ v tom pozitivním slova smyslu) se rozjela hned od začátku v plném proudu. Jana Vrána a její tým vystačily s tvůrčím dechem až do konce. Jednotlivé obrazy a scény byly natolik poutavé, že neztratily během celého představení divákovu pozornost. Z velké části se jednalo o jakési futuristické vize, mnohdy doslova až neuvěřitelné vizuální výjevy a krajiny, nad kterými jste mohli jen žasnout. Choreografka nám ukázala svou vizi umění budoucnosti. Paradoxem ovšem zůstává, že inscenace měla vypovídat o choreografčině minulosti.

Nevím, zda bych se stal fanouškem tohoto druhu audiovizuálně-pohybové performance, jež osciluje na pomezí divadla, tance, výstavy, performance, show a party. Integrace audiovizuálních efektů do divadelních produkcí je stále častější, ale nemohu se zbavit dojmu, že se někdy při takovém propojování zapomíná na pohyb a zcela pak na tanec. Jana Vrána totiž vystačila víceméně s jednoduchým projevem (např. chůzí po čtyřech, během, kroužením paží, otevíráním kolen vsedě) a člověk by váhal s označením díla jako tanečního kusu.

 Jana Vrána. Foto: J5.cz.

Choreografka nepracuje s pohybem jako s tanečním artiklem, ale spíše jako s dalším druhem vyjadřovacího prostředku, který je integrovanou součástí celku. Mottem by tu mohlo být, že divák prožívá tady a teď; totožný efekt skýtají i noční party plné drog a alkoholu. Když se pak ale druhý den probudíte, nezbude zhola nic…

Pokud by v Resolution snad někdo hledal tanec, ať už je dnes jakkoli rozkročený a nachází se v různých situacích na pomezí všemožných žánrů, hledal by marně. A myslím, že je to škoda. A ještě větší je to škoda v případě Jany Vrány, nesmírně talentované tanečnice, jejíž jevištní prezence a interpretačního umění se jako divák nikdy nemohu nabažit.  

Psáno z premiéry 17. října 2016, Experimentální prostor NoD.     

Resolution
Námět, režie a tanec: Jana Vrána
Hudba: DJ Alyaz
Interaktivní projekce, real-time animace a odbavení: Pavel Karafiát
Světla a scéna: Radek Pytelka
Film: Pavel Raev
Atributy: Jiří Mezera
Premiéra: 17. října 2016

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Jana Vrána

Divadlo NoD

MultižánrovéTanec

Festival BE24

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: