Dance Life Expo 2015 trhá rekordy. A baví

Bohatý sobotní program tanečního veletrhu ocenily davy návštěvníků proudící ze všech stran. Spojení Dance Life Expo s veletrhy Sport Life a In-Joy přineslo své ovoce. Dokladem toho byla plná hlediště všech scén a velký zájem o taneční workshopy i semináře. Během dne se na scénách prezentovali taneční skupiny různého zaměření, umělci z profesionálních baletních souborů nebo studenti tanečních konzervatoří. 

Nikola Márová a Michal Štípa. Foto: Ivo Honigschmied, Art 4 People.

Nikola Márová a Michal Štípa. Foto: Ivo Honigschmied, Art 4 People.

Victor Tavares Mendes. Foto: Sylva Tománková.Tanečníci se mohli účastnit nepřeberného množství workshopů nejrozmanitějších tanečních stylů. V Classic & Modern Dance Studio se vystřídali lektoři od sólisty Národního divadla Praha Michala Štípy, který vedl master class klasického tance, přes master class contemporary jazzu Tomáše Kuťáka až po všestrannou tanečnici Qašu, která na DLE vedla workshop street jazz a master class contemporary dance. Nevšedním bylo také Afro Fitness lektora Vitora Tavarese Mendese a pod vedením lektorů TS Stolárna lekce West coast Swing. Probíhaly flash moby, taneční exhibice, soutěže, a každý z návštěvníků si tak mohl vybrat z široké nabídky.

Soutěže zaplnily hlediště, flash moby trhaly rekordy

Program na Theatre Stage zahájila půldenní soutěž ve stepu nazvaná Tap Dance Cup Dance Life Expo 2015, které se účastnili soutěžící z několika tanečních studií, jež se sjela takřka z celé republiky.

Dopoledne na Evropě 2 Stage patřilo dětem, a sice přehlídce formací Czech Dance Organisation. Na večerním finálovém galaprogramu soutěže nejlepších formací CDO se v jednotlivých věkových kategoriích vybíral a vyhlašoval vítěz, a to po předvedení užšího finále každé kategorie z dopolední přehlídky. V každé z nich předvedly své choreografie tři vybrané skupiny. Vítězem dětské kategorie se stala formace Winstonovy vlaky v choreografii Andrey Burešové skupiny Mirákl. V juniorské kategorii zvítězila choreografie Labutí znovu! ale jinak!!! skupiny Radost & Impulz. V kategorii dospělých byla cena udělena Akcentu Ostrava za choreografii Řekni to hned.

Večer pak ovládlo mistrovství Evropy v pole dance. Soutěžili amatéři i profesionálové, ale opět převládalo především velké a nakažlivé nadšení z jeviště i hlediště. V mezinárodní konkurenci titul suverénně obhájila Růženka Kunstýřová, která sklízela bouřlivé ovace. Také cena ze soutěže párů zůstala doma – duo Kunstýřová-Řehořová si ji po právu zasloužilo.

Flashmob se Sokolem a Mádlem. Foto: Natálie Nečasová.

Flash mobu ve stepu předcházela na Evropa 2 Show Stage exhibice, kterou předvedli dva švýcarští stepaři Daniel Borak a Daniel Léveillé, přičemž prvně jmenovaný má na kontě již jedenáct vítězství z mistrovství světa v této disciplíně. Samotný step flash mob pak vedl Pavel Bartůněk z Taneční školy R+P Brno a společnými silami se zdárně povedlo překonat rekord z loňských 195 na letošní 203 účastníky. Rovněž taneční flash mob s Ondřejem Sokolem a Jirkou Mádlem vysoce převýšil loňské číslo. Choreografii Pavly Loučkové z Magic Free Group Brno si zatančilo rekordních 1216 návštěvníků Dance Life Expa, loňský rok jich bylo jen 774.

Flash moby vzápětí vystřídaly profesionální taneční soubory, a to z Jihočeského divadla a z Národního divadla Brno. Čtyři členky baletu z Českých Budějovic vystoupily na hudbu Jeana Sibelia a Maurice Ravela v choreografii Painted Rainbow, jejímž autorem je umělecký vedoucí souboru Attila Egerházi. Následoval duet z nejnovější inscenace brněnského Národního divadla Made in USA, v jejímž rámci je uváděna i choreografie Oliviera Weverse Sofa. Na hudbu Wolfganga Amadea Mozarta předvedli část tohoto díla Ivona JeličováUladzimir Ivanou.

Baletní gala nabídlo klasické kousky i humorná čísla

V mlhavém sobotním odpoledni před Theatre Stage nedočkavě přešlapovaly desítky diváků, tepláky s mikinami nahradily podpatky a saka. Přilákala je sem hned dvě gala baletní představení, která jsou součástí festivalu Dance Life Expo. Své taneční výkony předvádějí žáci tanečních konzervatoří, večer i profesionální baletní soubory z celé republiky.

Konečně zhasínají světla a na scénu přicházejí žáci brněnské taneční konzervatoře. Ve sledu krátkých vystoupení se střídají klasické lyrické role s veselým skotačením. Občasné chybky a nejistoty v piruetách diváci shovívavě přehlížejí. Domácí půda dělá své. Soukromá pražská konzervatoř své pásmo okořenila o dvě čísla lidových tanců. Taneční centrum Praha pak vsadilo hlavně na výrazový tanec. Gala konzervatoří uzavírá pražský Bohemia Balet, který diváky baví mimo jiné číslem Valašské hry. Jeviště plné mladých rozverných mužů se ukazuje jako zaručený recept na úspěch.

Všechny školy zvolily zajímavý program, který mohl být inspirací mladému publiku v cestě za profesionální kariérou. Přehlídka konzervatoří končí, ale hlavní baletní zážitek diváky teprve čeká. Přesto někteří festival opouštějí.

„Na gala profesionálů byl loni takový nával, že ani nebylo vidět na pódium. Na to čekat nebudu,“ popisuje jedna z návštěvnic své kamarádce dojmy z loňska a obě se vydávají k východu. Podobnou strategii nejspíš zvolilo více lidí, v publiku jsou lysiny volných židlí. Atmosféra je tak komornější, než tomu bylo před rokem.

Foto: Art 4 People Ivo Hönigschmied.

Večer s téměř půlhodinovým zpožděním otevírají romantické duety souboru libereckého divadla. Vzápětí se rozezní tóny hudby z baletu Spartakus. Sólistka Yui Kyotani z baletu Moravského divadla v Olomouci divadla oslňuje svou bezchybnou technikou, za chvíli se připojí tanečník Ivo Jambor. Zvedačka na jedné ruce diváky ohromuje, zvedá se vlna aplausu.

„Jsou báječní, zatím nejlepší číslo,“ pochvaluje si jeden z diváků.

Jihočeské divadlo zase sází na vtip a nadsázku. Muži v sukních a ženy ve fracích sklízejí salvy smíchu i velký potlesk. Jednalo se bezesporu o nejvtipnější číslo programu.

Foto: Art 4 People Ivo Hönigschmied.

Národní divadlo Praha přijel reprezentovat miláček publika Michal Štípa, tentokrát je ale hvězdou vystoupení jeho taneční partnerka Nikola Márová, která si získává publikum svými dispozicemi. Večer uzavírá ukázka z brněnského představení Black and White, které diváky překvapuje spojením notoricky známé hudby z Labutího jezera s netradičním tanečním pojetím. I přes různé choreografie je jedno jisté – všechny baletní soubory diváci odměnili dlouhotrvajícím potleskem.

Nabitý sobotní program potěšil asi každého milovníka tance a dokladem toho byla řada nadšených ovací. V neděli se tak návštěvníci mohou těšit na závěr Dance Life Expa 2015, kde mají jedinečnou možnost spatřit takto široké spektrum tanečních žánrů a stylů na jednom místě.   

Témata článku

Attila EgerháziMichal ŠtípaOlivier WeversPavel BartůněkPavla LoučkováQašaTomáš KuťákViktor Tavares Mendes

Balet Moravského divadlaBalet Národního divadlaBalet Národního divadla BrnoBohemia BaletTaneční centrum Praha

Brno

Tanec

Dance Life Expo

Komentář

vložil JS

IP: 94.112.101.34
Reaguje na:
Zapomněli jste na vystoupení Qaši a její taneční skupiny If...

Zobrazit další komentáře 1

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: