Udržet se nad vodou

Je to již dva měsíce, co se zavřely stánky umění a fyzická blízkost diváka je tabu, přestože je bytostnou podstatou divadla. Umělci a jejich příznivci se ocitli v izolaci vynucené karanténou. Díky onlinovému světu, v němž se s naprostou samozřejmostí pohybuje většina múzami nepolíbené populace, se však otevřely nové možnosti a bez problémů překonaly rovněž zavřené státní hranice.

Lucie Dercsényiová. Foto: Barbora Škrobáková.

Lucie Dercsényiová. Foto: Barbora Škrobáková.

Mnozí umělci odvážně vstoupili i do veřejného prostoru – zpívá se nejen na balkonech, ale i na volných prostranstvích a po Praze kočuje Cirk La Putyka. Kultura je zkrátka nenahraditelnou hodnotou, pomáhá překonat pocity osamocení a úzkosti a nyní funguje zdarma na nejrůznějších mediálních platformách, což má i svou odvrácenou stranu: „Je to chvályhodné, úžasné a zároveň zrůdné,“ podotkl Jan H. Vitnar, vedoucí kulturní rubriky Respektu v pořadu ArtZóna speciál.

Zvláště nezávislý (ale i státní) sektor kultury totiž přichází o peníze, o něž se ani v současné době obchodníci nepřipravují a své produkty nerozdávají. Všichni finance ke své existenci potřebují, i když v nouzovém stavu umělecké soubory a instituce poskytují krásné zážitky a chvíle duchovního povznesení gratis.

Je na nás, zda využijeme možnosti a zaplatíme vstupné na nekonečné hodiny představení, která jsou právě k mání či ve výhledu. Říká se, že ty nejkrásnější věci jsou zadarmo, ale jistá Coco Chanel k tomu dodala: „A ty druhé nejkrásnější jsou ty nejdražší.“ Co tím mínila, si domysleme sami – byla nejen módní ikonou, ale také návrhářkou kostýmů pro některé balety Les Ballets Russses.

Nakonec je na divadlech a uměleckých institucích, jaké ze svých pokladů a vzácných klenotů v internetovém prostoru vystaví a jak dlouho nás nechají se jimi online kochat. Za jejich iniciativu jim patří velký dík. Drží nás totiž nad vodou…

 

Další sloupky si můžete přečíst ZDE.

Témata článku

karanténakoronavirusTanec onlineumění zdarma

MultižánrovéNonverbální divadloNový cirkusTanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

SOUVISEJÍCÍ

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: