Registrace

Česká filharmonie, Divadlo bratří Formanů a DEKKADANCERS uvedou premiéru první divadelní adaptaci Mé vlasti

Pod nejnovějším nastudováním Mé vlasti jsou podepsáni tvůrci úspěšného projektu Kniha džunglí, kterou mezi lety 2022 až 2024 zhlédlo více než 30 tisíc diváků. Na jedné scéně se opět potká Česká filharmonie, DEKKADANCERS a Divadlo bratří Formanů. Režiséry projektu jsou Matěj Forman, Janek Jirků a Štěpán Pechar. Hudební aranžmá skládá Marko Ivanović. Kostýmy a masky navrhla Andrea Sodomková, která spolupracuje s Matějem Formanem i na scénografii. Na multižánrovou scénickou podívanou v síti GoOut zbývá už jen polovina dostupných vstupenek. Premiéra se uskuteční 12. června v Azylu78. Poté se projekt přesune na festival Smetanova Litomyšl, kde byly jeho reprízy vyprodány během dvou dní.

Foto: Michael Amico
Foto: Michael Amico

Má vlast se začala zkoušet na konci března 2025. Koncem dubna se zkoušení přesunulo do atraktivních prostor haly 11A, tzv. Skleněnky, v Holešovické tržnici. Finální přípravy pak proběhnou v Azylu78, kde se následně uskuteční premiéra. Tři režiséři postupně prochází jednotlivé symfonické básně s 16 účinkujícími, mezi nimiž jsou zastoupeni tanečníci z DEKKADANCERS, improvizátoři z My kluci, co spolu chodíme, akrobatky z Holektivu i herci z Divadla Minor.

Inzerce

Hudební zpracování bude výzvou

O hudební doprovod se pod špičatou střechou šapita postará Česká filharmonie. Hudební nastudování pro ni připravuje skladatel a dirigent Marko Ivanović: „Celosvětově je známa především Vltava, ale já mám zvláštní vztah k Blaníku. Je to trochu přehlížená část, která je ale velmi optimistická, idealistická a pro mě reprezentuje přesně tu míru vlastenectví, kterou na Češích tak obdivuji. Navíc se jedná o skladbu, po jejímž prvním poslechu (bylo mi tehdy 14) jsem poprvé zatoužil studovat v Praze a stát se dirigentem.” 

Extrémně obtížné symfonické básně v Azylu78 zahraje komorní sestava České filharmonie v pouhých 16 lidech. Mnozí filharmonici to již nyní berou jako skutečnou výzvu, stejně jako hraní v atypickém prostředí cirkusového stanu. Autor hudební úpravy také slibuje, že se diváci dočkají i hudebních nástrojů, které by nejspíš Bedřicha Smetanu ani nenapadlo použít.

Pro malé i velké. Hravě i s humorem. To je oč tu běží!

Multižánrový projekt počítá s výpravnou scénou, která vzniká pod vedením režiséra a výtvarníka Matěje Formana, jehož originální pohled nabídne mezigenerační podívanou a také workshopy. Dětem bude před představením určena Velká rytířská výzva, kde si budou moci pod vedením zkušených výtvarníků z okruhu Divadla bratří Formanů a Blanických rytířů vyzdobit vlastního oře, s nímž vyrazí do boje o záchranu naší vlasti. 

„Určovat hranici mezi malým a velkým divákem je ošemetné a snad i pošetilé. Netvoříme naučné představení pro školní mládež ani vzdělávací koncert pro děti. Jsme zkrátka unášeni Smetanovou hudbou a když teď, obrazně řečeno, překládám hudební motivy Mé vlasti do divadelních obrazů a scén, nemyslím při tom na dětské nebo dospělé publikum, ale toulám se krajinou a nechávám se okouzlit. Poslouchat a vnímat Smetanovu hudbu je moje cesta k ní. A je to také o příbězích a o nás. Má vlast se odehrává mezi přítomností a minulostí. Je to o hledání zamilovaných míst, která jako poklad objevují po generace ti, kdo žijí s touhou po kráse, opravdovosti, dobrodružství a lásce. Malí i velcí. Je to pozvání pro všechny,“ vysvětluje Matěj Forman.

Autorem námětu a režisérem je Janek Jirků, ředitel Divadla Minor. Na scéně tak nebudou kromě herců a tanečníků chybět ani loutky: „Naším cílem je vytvořit kouzelné představení. Aby loutkové divadlo fungovalo, musí to dovolit i divák. Když si chce hrát, je to v pohodě. Ale hravost tu není pro hravost, není to jenom prázdná zábava – zrychluje přenos informací, zesiluje emoce, vyostřuje dramatičnost. Smetanova hudba je obrázková. Dramatická. Energická. Hravá. Proměnlivá. Nesmírně nápaditá. Chvíli pimprlová a chvíli naprosto vážná. Jsem přesvědčen, že by Smetanu bavilo s námi pracovat na společné věci, že to, co je blízké nám, by bylo blízké i jemu. Nicméně, bránit se nemůže, takže my čile spolupracujeme s ním,” uzavírá režisér Jirků.  

Choreografii pro inscenaci připravuje umělecký a výkonný šéf DEKKADANCERS Štěpán Pechar. Autoři přistupují k divadelnímu zpracování Mé vlasti s respektem, ale zároveň vítají použití humoru: „Má vlast v našem podání bude nejen hudebním, ale i tanečním, hereckým, loutkovým, akrobatickým a také výtvarným představením. Samotné obsazení je složeno z tanečníků, herců, akrobatů, muzikantů, což je taková krásná zoologická všech možných druhů performerů. Pevně věřím, že všichni dostanou prostor se vyřádit. Pro naši společnou tvorbu si totiž nelze odmyslet humor a nadsázku, které nám jsou vlastní. Je to právě to pojítko, které nás všechny sbližuje.“

Diskuze

Vyplněním e-mailu se přihlásíte k odběru automatických notifikací, které vás upozorní na nový příspěvek v této diskuzi.

Odesláním příspěvku souhlasíte s pravidly pro diskutující

Buďte první, kdo zahájí diskuzi pod tímto článkem!
Přidat komentář

Zajímá vás celý článek?

Každý článek vzniká díky týmu odborníků, kteří investují svůj čas, energii a vášeň, aby vám přinesli ten nejkvalitnější vhled do světa tance. Podpořte naši redakci – každý příspěvek má smysl.

Přispět na obsah

Pokračovat ve čtení zdarma.