Osobnosti světového baletu proti válce na Ukrajině

Svou podporu Ukrajině ve válečném konfliktu s Ruskou federací vyjadřují osobnosti po celém světě, ten taneční nevyjímaje. Otevřené dopisy přidali v posledních dnech i Michail Baryšnikov nebo Jiří Kylián.

Jiří Kylián. Zdroj Wikimedia Commons.

Jiří Kylián. Zdroj Wikimedia Commons.

Michail Baryšnikov, ruský tanečník, který opustil Sovětský svaz během studené války a kariéru prožil především v USA, se vyjádřil skrze své Baryshnikov Arts Centre v New Yorku.

V prohlášení stojí: „The Baryshnikov Arts Centre stojí za odvážnými obyvateli Ukrajiny. Bojují za svou zemi a její suverenitu tváří v tvář čiré agresi ruské politické moci. Umělci na celém světě chápou, že svoboda – politická, osobní i umělecká – jsou klíčové pro zdravě fungující společnost. A takovou společnost Ukrajina chce a takovou si zaslouží. Stojíme za všemi, kdo za tento cíl bojují.“

Český choreograf Jiří Kylián ve svém dopise pak připomněl osudy Československa.

„Milí přátelé, Československo, kde jsem se narodil, bylo v minulosti několikrát brutálně napadeno. Nejprve Hitlerem v roce 1938, pak Brežněvem v roce 1968. V obou případech neudělali západní spojenci pro naši ochranu vůbec nic. Neopakujme chyby minulosti. Ani pod pohrůžkou jaderného útoku. Nikdy! Putin nesmí být uchlácholen. Musí být konfrontován, protože to je bohužel jediná řeč, které rozumí.“

Během pondělka se poté na sociálních sítích několika představitelů ruské divadelní scény objevil otevřený dopis, v němž signatáři včetně Vladimira Urina, generálního ředitele Velkého divadla v Moskvě, žádají ukončení konfliktu, na rozdíl od mnohých ostatních však nevyslovují přímou podporu Ukrajině.

„Mluvíme zde nejen jako osobnosti kulturního života, ale jako obyčejní lidé, obyvatelé naší země, naší vlasti. Jsme dětmi a vnoučaty těch kdo bojovali ve velké vlastenecké válce (pozn. 2. světová), kdo ji zažili a účastnili se jí. Památka na válku žije v každém z nás. Nechceme válku další, nechceme se dívat, jak lidé umírají. 20. století přineslo lidstvu tolik zármutku a utrpení. Chceme věřit, že 21. století bude stoletím naděje, otevřeného mezilidského dialogu, lásky, soucitu a odpuštění. Obracíme se proto na ty, na nichž záleží, na všechny strany konfliktu, aby ukončili boje a přistoupili k vyjednávání. Zachovejme nejvyšší hodnotu, lidský život.“

Zdroj: slippedisc.com, bacnyc.org

Témata článku

Jiří KyliánMichail BaryšnikovUkrajinaVladimir UrinZahraničí

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: