Petr Zuska a Tereza Podařilová v nové choreografii Route 50

Finský baletní mistr Juhani Teräsvuori, jehož práci z hostování na českých scénách znají i tuzemští diváci, slaví padesát let tvůrčí činnosti. Při této příležitosti se rozhodl uspořádat baletní Galapředstavení za účasti svých přátel z celého světa.  Mezi pozvanými osobnostmi je i umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska. V Lappeenranta City Theatre 26. srpna 2016 ve světové premiéře uvede svou novou choreografii Route 50.
Petr Zuska
je nejen autorem choreografie Route 50, ale také v ní spolu s Terezou Podařilovou tančí.  Zuskovu choreografii provází hudba, kterou přímo na míru této události složil finský jazzový hudebník, klavírní virtuos, skladatel Iiro Rantala a která během Lappeenranta Ballet Gala zazní naživo v autorově interpretaci.
Hosty, kteří vystoupí v rámci slavnostního večera, budou tanečníci z Dortmund Ballet s choreografií Alexandra Ekmana Cacti a Williama Forsytha The Vertiginous Thrill of Exactitude, také primabalerína Misa Kuranaga z Boston Ballet, Carlos Pinillos a Philip de Castro z Portuguese National Ballet nebo Emilio Vuorio a Arthur Abram z Baletu Národního divadlo v Brně.  Celý program bude ještě jednou uveden 29. srpna ve finském Tampere.
Petr Zuska ke své choreografii dodává: „Když mě Jussi požádal o vytvoření nového krátkého kusu na letní Galapředstavení v Laperantě a Tampere, nemohl jsem zkrátka říci ne. Zvláště, když se vlastně do určité míry bude jednat o oslavu půl století Jussiho života s baletem a divadlem. Název mého nového duetu Route 50 je parafrází na legendární americkou silnici Route 66 spojující Chicago a Los Angeles, která měřila přes 2000 mil. Díky modernizaci dopravní infrastruktury z ní dnes zbylo vlastně jen torzo, ale mnoho desetiletí se tato silnice pyšnila názvem ,Main street of America‘. Hlavní dráhou Jussiho 50-ti letého profesního života se stal balet a taneční divadlo. Co je však začátkem a koncem tohoto období a kolik ,mil‘ měřilo? Těžká otázka a pochybuji, že by měl Jussi jednoznačnou odpověď. Mnoho otázek a nejistých odpovědí se občas vynoří v mysli a duši i mé a Terezy Podařilové – bývalé první sólistky souboru a dnes již především skvělého baletního mistra, jelikož jsme oba rovněž na cestě, která neúprosně míří k padesátce, v tomto případě však ryze věkově. Pro Jussiho a jeho završenou profesní padesátku tedy s Terezou zatančíme nějaký moment z cesty k padesátce trochu jiné. Jsem si však jist, že ve výsledku je to vždy dost podobné. Mnohé z toho, co je za námi, se už nikdy nevrátí a mnoho neznámého tam někde v dálce nás teprve čeká.“

Zdroj: 2media.cz

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: