V Moravském divadle v Olomouci končí Robert Balogh, novým uměleckým šéfem bude Michal Štípa

V Moravském divadle v Olomouci končí Robert Balogh, novým uměleckým šéfem bude Michal Štípa

V Moravském divadle v Olomouci končí Robert Balogh, novým uměleckým šéfem bude Michal Štípa

Ve vedení baletu Moravského divadla končí Robert Balogh. Novým uměleckým šéfem bude Michal Štípa Po téměř devíti letech končí ve funkci uměleckého šéfa baletu Moravského divadla Robert Balogh. Vedení divadla se rozhodlo ukončit s choreografem a režisérem spolupráci z důvodu neutěšené situace v baletním souboru a snahy o nastolení nového uměleckého směřování. Baloghovým nástupcem se od ledna 2019 stane dlouholetý sólista baletu Národního divadla v Praze a v Brně Michal Štípa.

„Byli jsme nuceni přistoupit k odvolání pana Balogha, a to pro opakované porušení vnitřních předpisů divadla a přetrvávající neutěšenou situaci v baletním souboru. Chceme rovněž, aby olomoucký balet získal nový impulz a energii, aby umělecky nestagnoval Termín odvolání je načasován tak, aby nástupce na pozici uměleckého šéfa získal dostatek času a prostoru při tvorbě dramaturgického plánu a detailně se seznámil s provozem Moravského divadla,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.
Robert Balogh se uměleckým šéfem baletu Moravského divadla stal v lednu 2010. Pod jeho vedením nastudoval soubor dvě desítky inscenací převážně v Baloghově choreografii a režii, namátkou Frida, Romeo a Julie, Rusalka, Spartakus, Dáma s kaméliemi, Queen – The show must go on či Zkrocení zlé ženy.
Vedení souboru dočasně převezme baletní mistryně Dana Krajevskaja. Novým šéfem olomouckého baletu se od 1. ledna 2019 stane Michal Štípa, dlouholetý sólista baletu Národního divadla v Brně a Praze (kde byl od roku 2009 prvním sólistou), držitel řady ocenění včetně Ceny Thálie. Jeho taneční umění obdivují diváci nejen u nás, ale i v zahraničí - Michal Štípa se představil na jevištích v Evropě, Asii i v USA a spolupracoval s řadou předních světových choreografů. Od roku 2015 se též věnuje pedagogické, lektorské a choreografické činnosti. Jako choreograf nastudoval například balet Don Quijote v Národním divadle moravskoslezském. „Velice se těším na mé působení v Moravském divadle Olomouc. Zároveň je to pro mě velká zodpovědnost, protože vím, jak je důležité mít především spokojený soubor a diváky. Těším se na nové výzvy, které mi divadlo připraví, a věřím, že je společně s vedením divadla zvládneme. Doufám, že budu pro Moravské divadlo příjemným přínosem a seznámím tanečníky se zajímavými choreografy a inscenátory, se kterými jsem se za svou kariéru měl možnost setkat a spolupracovat. Věřím, že vznikne zajímavý repertoár pro každého diváka,“ uvedl budoucí umělecký šéf baletu Moravského divadla Michal Štípa.
„Pan Štípa je jednou z nejvýraznějších osobností českého baletu, jeho věhlas dávno přesáhl hranice naší republiky. Olomoucký soubor zná, stejně tak i zdejší publikum, kterému se jako host představil v inscenacích Labutí jezero a Spící krasavice. Jsme rádi, že naši nabídku vést soubor baletu Moravského divadla přijal a věříme, že právě persona s takovým věhlasem a zkušenostmi z celého světa pomůže posunout náš baletní soubor na ještě vyšší úroveň," zdůraznil ředitel Gerneš.

Zdroj: Moravské divadlo Olomouc

Témata článku

Balet Moravského divadla

Moravské divadlo Olomouc

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: