DEKKADANCERS a Lenka Dusilová vystoupí dvakrát na Jatkách78

Dny 14. a 15. březen 2022 budou patřit propojení současného tance a české hudební scény. Po Tata Bojs DEKKADANCERS oslovili ke spolupráci další výraznou osobnost. Je jí devítinásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl Lenka Dusilová. V první polovině večera se uskuteční pražská premiéra choreografie DEKKADANCERS Stabat Mater. Připravili ji trojnásobný držitel cen Thálie za tanec Ondřej Vinklát a Štěpán Pechar. Ve druhé polovině večera odehraje koncert Lenka Dusilová, jíž DEKKADANCERS doprovodí taneční improvizací.

Stabat Mater (DEKKADANCERS). Foto Lukáš Marhoul.

Stabat Mater (DEKKADANCERS). Foto Lukáš Marhoul.

Téměř čtyřicetiminutová choreografie Ondřeje Vinkláta a Štěpána Pechara měla premiéru na festivalu vážné hudby Lípa Musica. Stabat Mater vznikla na míru stejnojmenného díla skladatele soudobé vážné hudby Marca Rosana. Diváci budou sledovat dění na scéně za zvuků z nahrávky, kde Rosanovu kompozici zvěčnil německý kontratenorista Andreas Scholl.

Stabat Mater (latinsky Stála Matka bolestná) líčí bolest Panny Marie nad ztrátou milovaného syna. Výběr tématu i jeho zpracování opět dokazují barvitou dramaturgii DEKKADANCERS. Soubor se ve své tvorbě často opírá o humor a nadsázku, nicméně se nevyhýbá ani naléhavým a mnohdy i těžko zpracovatelným tématům, které citlivě převádí do pohybu a dalších výrazových prostředků.

„Stabat Mater je pro DEKKADANCERS krokem zpět ke kořenům. Vyjadřuje touhu zachytit myšlenku a malovat její obrazy čistě pomocí pohybu. S Lenkou Dusilovou jsme chtěli společně tvořit již dlouho. Aby na naši choreografii navázala koncertem, který doprovodíme taneční improvizací, nám přišlo jako skvělý nápad. Celý večer jsme nazvali Stabat a Mater s poukazem na to, že jeho dvě části propojují naši představu matky Ježíše Krista s matkou českého alternativního roku Lenkou Dusilovou,“ vysvětluje Ondřej Vinklát.

Zpěvačka Lenka Dusilová svou autorskou hudbou a také skladbou Ivana Achera vytvoří prostor pro improvizační vystoupení souboru DEKKADANCERS. Oba večery budou mít tedy jednotnou linku, ale přesto budou pokaždé jiné. V improvizační části se představí šestice nových tanečníků, která vzešla na základě mezinárodního konkurzu, který DEKKADANCERS uskutečnili v létě loňského roku.

Lenka Dusilová ke spolupráci s tanečním souborem dodává: „Přijala jsem krásnou výzvu od tanečníka a choreografa Ondřeje Vinkláta spojit svou živou sólovou performance s uměleckým tanečním jazykem DEKKADANCERS a se speciálním skladatelským vstupem Ivana Achera. Pro tento tvar použiji některé vybrané skladby z mého aktuálního alba Řeka, které je velice osobním a regresním nahlédnutím do zátěžové minulosti mojí ženské rodové linie, která se zpětně táhne až ke konci 2. světové války. Ivan Acher napsal původní skladbu, která navazuje na skladbu Tremolo, která jest temným ženským lamentem ve sledu příběhů alba Řeka. Jsem nedočkavě natěšená, jak to celé ve výsledku bude fungovat s reminiscencí a dokonalým tanečním jazykem a myšlením  DEKKADANCERS.“

Zdroj: Storylover PR Marketing Media

Témata článku

Lenka DusilováOndřej VinklátStabat MaterŠtěpán Pechar

Dekkadancers

Jatka78

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: