Pocta Pavlu Šmokovi

Pražský komorní balet připravuje vzpomínkový galavečer věnovaný jednomu z nejvýznačnějších choreografů 20. století, zakladateli a dlouholetému uměleckému šéfovi Pražského komorního baletu při příležitosti jeho nedožitých 89. narozenin (22. října 1927 – 4. dubna 2016). Pocta Pavlu Šmokovi se uskuteční v neděli 23. října 2016 v pražském Divadle na Vinohradech.

Pavel Šmok byl jednou z nejvýraznějších osobností českého baletu a tanečního divadla posledních desetiletí. „Vážíme si toho, že pozvání na velké pietní gala přijali hosté z předních českých a slovenských souborů,“ říká Igor Vejsada, baletní mistr pověřený vedením Pražského komorního baletu a dodává: „Diváci se mohou těšit na krásný umělecký zážitek.“
V rámci večera vzdají Pavlu Šmokovi kromě PKB hold také Balet Národního divadla v Praze pod vedením Petra Zusky, Balet Národního divadla v Brně pod vedením Mária Radačovského a Balet Slovenského Národního divadla v Bratislavě pod vedením Jozefa Dolinského ml.
Na programu galapředstavení budou díla Pavla Šmoka, Pražský komorní balet uvede v novém nastudování jeho choreografie Holoubek a Z mého života. „Pavel Šmok pilně natáčel a zaznamenával všechny premiéry a často i reprízy. Choreografie Pražského komorního baletu, ale i některá starší díla, se zachovala hlavně díky videotechnice. Bez těchto nahrávek bychom dnes některé choreografie jen těžko mohli obnovit. Žádné písemné záznamy neexistují,“ říká Kateřina Dedková-Franková, jedna ze zakládajících členek Pražského komorního baletu, která dnes působí v PKB jako odborná garantka repertoáru Pavla Šmoka. „Krokové vazby, zvedačky, prostorové řešení se tedy při novém nastudování snažíme vyčíst z nahrávek. Já se potom snažím tanečníkům přiblížit to, co ze záznamu vyčíst nelze. Snažím se upozornit na úžasnou muzikálnost choreografa, na logiku pohybu, vztahy postav. Všechno to, co dělá choreografie Pavla Šmoka jedinečné,“ dodává Dedková-Franková.
V rámci programu budou kromě Šmokových uvedeny také choreografie Petra Zusky (Lyrická a Route 50), Mária Radačovského (Beethoven) a Natálie Horečné (Slovenské tance, Životy svetiel, část Obraz duší). Program doplní videoprojekce s rozhovory a archivním materiálem. Představením diváky provede scénárista, režisér a autor videoprojekce Ondřej Kepka.

Zdroj: PKB

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: