Spitfire Company míří na festival Fringe s projektem Konec člověka?!?, všechna vystoupení věnují běloruské vězenkyni svědomí

Na světové divadelní přehlídce The Edinburgh Festival Fringe ve Skotsku bude od 7. do 27. srpna reprezentovat Českou republiku nezávislý divadelní soubor Spitfire Company. Po čtyřech letech se vrací do Edinburghu s absurdně humorným večerním zpravodajstvím ruské televize Konec člověka?!?, ve kterém se až s děsivou věcností objevují přízraky současného Ruska a sovětské minulosti. Projekt, který měl premiéru v České republice v roce 2019, uvede soubor ve skotském Edinburghu devatenáctkrát.

foto: Majda Slámová

foto: Majda Slámová

„Po čtyřech letech se znovu vracíme do Edinburghu. A doufám, že navážeme na naše úspěšná předcházející vystoupení, kdy jsme si odnesli cenu Herald Angel Award a 3 nominace na Total Theatre Awards,“ říká Petr Boháč, režisér a spoluzakladatel Spitfire Company. Tentokrát se divákům představí s multižánrovým projektem o moci bezmocných, který je inspirovaný literární tvorbou nejvýznamnější současné běloruské spisovatelky a nobelistky Světlany Alexijevičové. Autor konceptu i režisér Petr Boháč využil pro divadelní adaptaci literární díla Konec rudého člověka, Válka nemá ženskou tvář, Modlitba za Černobyl nebo Zinkoví chlapci, která reflektují ruské současné dějiny v podobě ukrajinské černobylské tragédie, afghánské války nebo velké vlastenecké války. V Boháčově podání tak vznikla inscenace, která je mrazivou zprávou o životě v dezinformačním pekle konstruovaným vládními masmédii současného Ruska nebo Běloruska.

Hlavní role televizních moderátorů se ujali ruští performeři Inga Mikšina-Zotová a Roman Mikšin-Zotov, kteří již řadu let žijí a tvoří v Praze. Jejich autenticita a schopnost ostře osvětlit ruskou současnost a sovětskou minulost vnáší do inscenace uvěřitelnost a notnou dávku černého humoru.

Pohlednice pro Palinu Šarendu Panasjukovou

Vzhledem k aktuálnosti tématu se umělci ze Spitfire Company rozhodli všechna vystoupení na The Edinburgh Festival Fringe věnovat běloruské vězeňkyni svědomí Palině Šarendě Panasjukové a poslat jí z každého uvedení pohlednici. Palinu Šarendu Panasjukovou vězní od ledna 2021 diktátorská vláda Alexandra Lukašenka. Jeho politický režim ji odsoudil na 24 měsíců za údajnou urážku prezidenta, urážku představitele státní moci a za násilí nebo pohrůžku násilím vůči veřejnému činiteli. Následný mimosoudní proces jí přidal ještě jeden rok navíc. Palinu Šarendu Panasjukovou drží v nedůstojných podmínkách, v nedostatečně vytápěných prostorách s malým přísunem stravy. Letos v červnu byla surově zbita a násilně odvlečena do psychiatrické léčebny. Díky zahraniční medializaci případu ji převezli do jedné z trestaneckých kolonií, není ale známo, do jaké z nich. Jejímu manželovi a dvěma dětem se podařilo utéct do Polska, kde nalezli dočasný azyl. Každé představení Konec člověka?!? Reportáže psané z kuchyně bude tedy nejen připomínkou současné totalitní moci Ruska a Běloruska, ale i případu Paliny Šarendy. Spitfire Company pro tuto příležitost připravil pro přítomné diváky pohledy, na kterých budou mít možnost zanechat vzkaz Palininým dětem nebo Palině samotné. Po skončení představení budou všechny odeslány do Polska nebo na uvedenou adresu uvěznění.

Předchozí působení Spitfire Company na festivalu Fringe

Na festivalu Fringe se soubor vůbec poprvé představil v roce 2013 s multižánrovým projektem One Step Before the Fall, který tematizuje motiv boje, vyčerpanosti, projevů Parkinsonovy choroby a kolapsu. Za tento počin si odnesl Herald Angel Award a nominaci na Total Theatre Awards. Dva roky poté získal nominaci Total Theatre Awards za představení Antiwords inspirované dílem Václava Havla. Stejnou nominaci obdržel i v roce 2017 za představení Vypravěč pojednávající o tématu úmrtí dítěte. Posledním vystoupením byla Miss Amerika s Miřenkou Čechovou.

Zdroj: Spitfire Company

Témata článku

Spitfire Company

Edinburgh

MultižánrovéTanec

Edinburgh Festival Fringe

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: