Gabriela Špalková

Gabriela Špalková je absolventka Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, obory český jazyk, literatura a historie, studium (1989-1994).

Od roku 1991 začala spolupracovat s redakcí Deníků Bohemia - Plzeňský deník a Českým rozhlasem Plzeň. V roce 1995 nastoupila do Plzeňského deníku jako jeho redaktorka, byla radniční zpravodajkou a měla na starosti komunální politiku a částečně zpravodajství z kulturní oblasti. Od roku 2004 jsem se stala stálou spolupracovnicí Mladé fronty Dnes, v níž se zabývám problematikou kultury, divadla a klasické hudby.
Dnes působí novinářka na volné noze, spolupracuje s redakcí Plzeňského deníku v oblasti kultury. Publikuje rovněž na odborných portálech: Opera plus od roku 2010, na portálu Musical-opereta od roku 2012, od roku 2017 blog v Divadelních novinách s názvem Glosy (nejen) z Plzně. Příležitostně přispívá i na portál i-divadlo. Od roku 2014 spolupracuje s Musikschule Ybbs an der Donau v Rakousku na přípravě a provedení kulturních pořadů. Publikovala rovněž odbornou stať o Divadle J. K. Tyla v Plzni v publikaci Plzeň sobě.
Je členkou Střediska západočeských spisovatelů, podílím se na přípravě Plzeňského literárního festivalu, jehož se SZS pořadatelem. Připravila rovněž pořady pro mezinárodní festival Smetanovské dny - Zlatý věk operety v Plzni v roce 2015, letos Shakespeare (nejen) v opeře.


Texty autora

Z hlediště jeviště aneb Balet je silné kouzlo

Na začátku pozvolného uvolňování nouzových opatření v souvislosti s koronavirovou krizí a v době, kdy v divadlech mohlo být maximálně sto lidí v odpovídajících rozestupech, připravilo Divadlo J. K. Tyla v Plzni nový projekt.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE