Filip Staněk

Filip Staněk

Filip Staněk vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, obory tanec a herectví. Pět let působil v baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a zároveň jako pedagog na konzervatoři i na volné noze. Dva roky žil v Monaku, kde pracoval jako trenér a psal povídky na svých internetových stránkách. Od roku 2017 je členem tanečního souboru 420PEOPLE, certifikovaným trenérem v 3D Fitness Academy a tanečním pedagogem na volné noze. V roce 2018 založil svůj pedagogický koncept smart body. Více informací na www.filipstanek.cz.


Texty autora

…když kýč tančí

Přečetl jsem příspěvek Kláry Huvarové o tanci v médiích hladce skoro do konce. Zarazily mě až řádky o pořadu StarDance, který prý tanci dělá dobrou službu.

Dialektika nepodstatného (k debatě o TANCI PRAHA)

Vypadá to, že česká taneční scéna opět prokazuje náchylnost ke dvěma tendencím, které ji, a tím i její osud, charakterizují: na jedné straně sklon upírat pozornost k tomu, co není podstatné, na druhé nereflektovaná zahleděnost do sebe. 

Taneční pragocentrismus

Kdyby byl před tuzemské weby píšící o tanci náhle umístěn mimozemšťan, dospěl by možná k názoru, že tanec se u nás z nějakého důvodu provozuje výhradně v Praze. 

Pusťte starce na jeviště

Pomalu se o tom začíná mluvit. I já jsem nedávno navštívil představení, jehož hlavním nápadem bylo obsazení tanečníků starších výhradně čtyřiceti dvou let.

Instagram podmínkou úspěchu?

Tanečník si opře o stěnu telefon a dojde doprostřed sálu. Začne se procítěně vlnit. Pak k přístroji přistoupí a video si přehraje. Je-li spokojen, vyvěsí jej na svém profilu, není-li, celý proces zopakuje. 

Žaluji!

Divadla zejí poloprázdnotou a ještě se na vlastní destrukci podílejí. Následují přece nařízení, zněla by obhajoba; stejně se hájil u soudu i nacista Eichmann. 

Divadelní pověry

Vždycky jsem rád zlobil starší kolegy tím, že jsem na nakopnutí „zlom vaz“ před představením odpovídal „díky“. To je totiž v divadelním světě od nepaměti zakázáno.

Krásná zbytečnost tance

Narážím na tanečních webech na články, ve kterých se relativizuje, jestli je podstatou tance pohyb, a pročítám debaty, kde se zcela vážně diskutuje o tom, zda je v tanečním představení nutno tančit.

Tanec za každou cenu?

„Nesnesete-li samotu, možná že ostatní taky nudíte,“ napsal Oscar Wilde. Taky říkal, že život je naším největším uměleckým dílem.

Kant v hledišti

I vloni jsem, jako každý rok, odjel na vánoční svátky za svou ženou do Monaka. Tančí v tamním baletním souboru a bramborový salát jsem chystal já, v tomto období totiž pravidelně zkoušejí novou premiéru.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE