Diskuze k tématu:
Zemřel průkopník současného tance Sir Robert Cohan. Bylo mu 95 let

Vyplněním e-mailu se přihlásíte k odběru automatických notifikací, které vás upozorní na nový příspěvek v této diskuzi.

Od nejnovějších / Podle hodnocení

Doplnění

vložil Vlasta Schneiderová

IP: 193.86.206.58
Reaguje na:
Nenazvala bych to komentářem, je to jen doplnění, pro některé čtenáře, možná, zajímavých informací o Robertu Cohanovi. Paul Jackson nazval biografii o Robertu Cohanovi: The Last Guru (Dance Books, 2013).
Souhlasím, zakladatelé tanečního centra The Place (taneční škola + taneční soubor): Robin Howard a Robert Cohan představují poslední „mohykány“, jak to sám Robert Cohan označoval: klasického moderního tance.
Není bez zajímavosti, že oba dva velmi přispěli k rozvoji současného tanečního divadla i u nás – a to již v poslední čtvrtině 20. století, za „hluboké totality“.
London Contemporary Dance School a London Contemporary Dance Theatre byly alma mater i dvou Čechů, kterým se šťastným řízením osudu podařilo studovat v zahraničí: Ivanka Kubicová a Jan Hartmann.
Ale, co je nejdůležitější: všechny svoje znalosti a dovednosti, jak technické, tak organizační „plnými hrstmi“ předávali doma dál: vychovali generaci tanečníků, pedagogů, choreografů, organizátorů – tehdejší Skupina moderního tance Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy jejich zkušenosti využila do maxima.
Ale i to ještě není všechno: udržovali kontakt se „svou školou“ a umožnili dalším Čechům opakovaně, alespoň na kratší dobu (někdy za velmi dramatických okolností) studovat v London Contemporary Dance School (konkrétně u mě jsou to úhrnem 2 školní roky).
A jsme zase zpět: samozřejmě to vše se mohlo uskutečnit jen za velké organizační pomoci obou zmíněných pánů (od Robina Howarda i nemalé finanční podpory).
Pro všechny zúčastněné to byl svět, který jsme jakožto občané totalitní společnosti neznali: otevřený, vstřícný, profesionalita ve všem. Pro nás jsou jména Robin Howard, Robert Cohan, Ivanka Kubicová, Jan Hartmann „spojené nádoby“, které nás doslova „nasměrovaly a zformovaly“.
Ale i to ještě není všechno: I když The Place díky byrokracii a díky společenským změnám již neudržela ideu, kterou oba pánové tak urputně vybudovali (soubor zanikl), škola nabízí už jiné programy, s jiným cílem - ale stále má co nabídnout – viz zkušenosti třech našich absolventů, kteří tam studovali již v 21. století.

Za všechny, kteří měli tu čest se s panem Robertem Cohanem setkávat
PhDr. Vlasta Schneiderová
Konzervatoř Taneční centrum Praha, z. ú.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE