Diskuze k tématu:
Lucia Kašiarová o Studiu Alta: „Když něco končí, něco nového začíná.“

Vyplněním e-mailu se přihlásíte k odběru automatických notifikací, které vás upozorní na nový příspěvek v této diskuzi.

Od nejnovějších / Podle hodnocení

ALTA a sny

vložil Karolína Hejnová

IP: 62.216.209.80
Reaguje na:
Milá Jano a všichni další zúčastnění,

se zpožděním bych ráda uveřejnila několik poznámek k diskuzi, která se zde pod rozhovorem ohledně konce/transformace ALTY rozeběhla. V ALTĚ – a tedy v každodenním dialogu s Lucií – jsem pracovala téměř devět let (2008 – 2017). Poslední dva roky žiju v Mnichově, a tak mi mnohé skutečnosti (hysterická reakce oboru, údajná špatná komunikace vedení apod.) bezesporu unikají. Přesto si dovolím tvrdit, že znám kontext nejenom české taneční scény, ale také fungování Studia ALTA.

Začnu tam, kde končí Janin příspěvek. Formulace „Když něco končí, něco začíná“ možná není nejšťastnější. Protože většina z nás bude tento výrok číst jako klišé, zkratku, útěk od řešení problémů, pragmaticky, bez naděje. Ale to není případ Lucie. Jakkoli se většina z nás bude zdráhat tomu uvěřit, Lucia to říká bezesporu s bytostným přesvědčením. Protože ona je skutečnou vizionářkou, která dokáže své velmi nepravděpodobné – všemu navzdory, na hlavu postavené plány – opravdu otisknout do reality. Moc dobře si pamatuji naše diskuze koncem roku 2014, kdy jsme (tehdy ještě v malinkém čtyřčlenném ALTA týmu) diskutovali, zda rozšířit aktivity do dvou vedlejších hal (současného Obýváku a Zkušebny 23). Já jsem tehdy byla proti – ne obsahově, ale racionálně, pragmaticky. Prostě to bylo příliš drahé. Příliš nepravděpodobné, že to můžeme utáhnout. Příliš naivní. Příliš navzdory. Lucia si stála za svým a náš mini tým ji podpořil – vznikl opravdový domov (nejen) pro umělce, místo setkávání, srdce, živené tepající energií všech, kteří jím procházejí. Najednou tu byl – a dodnes je! – hmatatelný otisk snu, bláznovství, kterému se většina zdráhala věřit. Ale zároveň sen, za který tým ALTY převzal plnou odpovědnost a neustále ho opečovával tak, aby se nerozplynul s ranním světlem. Díky za tohle pološílené rozhodnutí!
Myslím, že je to pro fungování ALTY příznačné.

Grantová podpora ALTY rostla a roste, ale bezesporu ne kvůli tomu, že Lucia byla tři roky členkou komise MKČR. Považuji za nefér takhle do prostoru hodit tuto informaci bez patřičného kontextu. V komisi sedí 10 hodnotitelů, kteří sami musí rozhodnout, zda jejich rozhodování o jednotlivých projektech je či není ve střetu zájmů. Vzhledem k množství projektů, které byly s ALTOU spojené (nikoli tedy přímé žádosti Studia ALTA, nýbrž nezávislých umělců), strávila Lucia velkou část rozhodovacího procesu za dveřmi a o mnohých projektech nechala hlasovat zbylých 9 členů komise. Předpokládám tedy, že rostoucí grantová podpora znamená uznání aktivitám Studia ALTA.

A ještě k nové výkonné ředitelce, zodpovědnosti, morální integritě. Nevím, proč vzbuzuje otázky konkurz na ředitele, myslím, že personální změny jsou interní záležitost organizace, které nemusí komunikovat navenek. Koráb se nepotápí, jen se možná mění na nějaké jiné plavidlo. Ti, kdo znají Lucii jako umělkyni a improvizátorku z jeviště, dobře vědí, že jednou z jejích předností je schopnost vzít si pro sebe prostor, pokud má co říct, a nechat ho pro ostatní, pokud je to to, co daný moment potřebuje. Pro tuhle transfomaci potřebuje podporu někoho dalšího – co je na tom zarážející? Osobně považuji za inspirující i v širším kontextu než jen našeho oboru, že se snaží nalézt cestu, jak dál posouvat myšlenku ALTY, „domova pro umělce“, nikoli pouze ze své vlastní perspektivy, ale z perspektivy toho, co potřebuje právě tento proces. S falešným mesianismem to opravdu nemá vůbec nic společného.

Nejde o to vyzdvihovat Lucii nebo ALTU. Každý pracujeme nějak a každý se do našeho malinkého, náročného a vyčerpávajícího oboru snažíme přinést to nejlepší, co dokážeme. Pojďme se zkusit vzájemně vidět tyto pozitivní aspekty více než ty, které se nám nelíbí. Jenom tak dokážeme myslím vytvořit prostor, ve kterém všichni můžeme dýchat, prostor, ve kterém je různorodost obohacující a inspirující. Prostor, který můžeme při respektování jinakosti jedním hlasem hájit také vůči dalším stranám – politikům, institucím, divákům.

ALTA?

vložil Lucia Kašiarová

IP: 91.139.85.253
Reaguje na: Sen Alta s.r.o.
Tento rozhovor s titulkem, za který by se nemusel stydět časopis Květy, mě opravdu dostal. V době, kdy po netu lítaly emocemi nabité petice na záchranu „domova nezávislého pohybového umění“ jsem čekala, kdy se k případu vyjádří samotné vedení Alty. Jeho mlčení bylo při nejmenším zvláštní. Nakonec se ukázalo, že Altu nikdo nevyhání, že její vedení dalo výpověď ze současných prostor samo, protože už nemohlo uplatit nájem a provoz. Jenom to z nějakého důvodu dostatečně nekomunikovalo, což v rozhovoru Lucia Kaširová trochu zastírá.

Od začátku fungování Studia Alta, tedy po mnoho a mnoho let, Lucia věděla, kolik Alta stojí a věděla, komu peníze z grantu, tedy peníze veřejných poplatníků, putují. To, že byl mezi pronajímateli i Omnipol, „systémový integrátor a dodavatel obranné a bezpečnostní techniky“, je přinejmenším aktivistické faux pas.

Kolik stojí provoz Alty ale věděly i grantové komise. Lucia v té ministerské řadu let působila a ovlivňovala její rozhodování. Grantová podpora Alty meziročně rostla.

Jenže Alta byl sen. Sen určité skupiny lidí, která bohužel přenesla zodpovědnost, a hlavně riziko za své snění i na další skupiny lidí a ve finále na významnou část oboru. (Že by šlo místo snu o pragmatismus, si vůbec nepřipouštím. Přišla bych o své dětství.)

V rozhovoru se Lucia Kašiarová prezentuje jako hrdinka, která několik let starostmi nezamhouřila oko. Nedivím se. Nepoznám sice, zda to bylo pocitem zodpovědnosti, nebo strachem, že to jednou praskne, ale ptám se: jak chápat vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele Alty v době, kdy se celý koráb evidentně potápěl? Jak se to rýmuje se zodpovědností?

Nechci se bavit o svědomí, to mi nepřísluší, ale chci se bavit o manažerském přístupu, o zdravém rozumu, otevřenosti, komunikaci a smyslu pro realitu. O profesionalitě. O nadhledu. O sebereflexi.

Tím vším, co tu píšu, ale nepopírám zásluhy Alty, ani dobré úmysly Lucie Kašiarové a jejího týmu být české taneční a pohybové scéně kreativním domovem. Diskutuji ale s falešným mesianismem a manipulativními prohlášeními a jednáním. Diskutuji s rozporem mezi slovy a činy. Debata o podfinancování oboru a dalším nehostinném kontextu nezávislého umění, s tím, o čem píšu, v podstatě nesouvisí. Obstát v těchto podmínkách je opravdu náročné a silná osobní integrita je prostě nezbytná. Prohlásit, že „když něco končí, něco začíná“ rozhodně nestačí.
Ani ve snu by mně nenapadlo, že odhodláním a vírou skupiny lidí, je možné vybudovat prostor pro práci lidí v neziskovém sektoru, typu ALTA. Když píšu " něco končí" je to záměrné. Vše co jsme budovali, bylo intuitivní, bez šablon, bez příkazů, hravé, s učením postupně na vlastních chybách a často riskantních rozhodnutích, vždy však s naprostou zodpovědností za všechny naše kroky. Moje naivní víra, že "něco jiné" začína, není až tak naivní. Je to zkušenost, kterou mi práce v ALTě dala a také provokace a apel aby ti, kteří v sobě cítí zdroj energie, napětí, lechtání, touhu něco podniknout, neváhali a pusili se do práce. Tým ALTy jde taky do práce! Do nových výzev, do tvorby nového prostředí, které opět bude budovat pro ty, kteří se nebojí tvořit.
K diskuzi, která se kolem ALTy vede chci říct toto:
Naše vzájemná očekávání nás mohou někdy zbytečně svádět z cesty, po ktéré můžeme a musíme kráčet společně. Obor ve kterém se všichni pohybujeme je tak malý, že dle mne má smysl jediné. Osobně se potkávat, ptát se a diskutovat z očí do očí. Mnoho krát jsme se společně účastnili různých debat a rozhovorů, kde jste vše co vás ve vztahu k ALTě zajímá mohli kdykoli otevřít a já mohla reagovat. Tuhle možnost máte pořád. Můžeme se sejít osobně nebo na oborových platformách a o všem pohovořit. Jsem vždy ochotná o věcech jednat.
Jana Návratová, přijměte mé pozvání potkat se semnou a Katarinou Živanovic ( novou výkonnou ředitelkou), můžeme vám osvětlit vše co vás ve vztahu k ALTě a jejímu provozu a budoucnosti zajímá.
ALTA? ta v širším kontextu není nijak zvlášť důležitá. Co je na ní momentálně potřebné je, že spojuje a podporuje lidi, kteří jsou ochotní podílet se na vývoji nezávislého umění v dnešní společnosti a přispívá do palety způsobů jak a kde se dá umění provozovat. ALTA není lék, návod ani monopol. Je to myšlenka, se kterou se někdo ztotožňuje a někoho může i provokovat, nemusí mu být po vůli. Já jako reprezentant této myšlenky veřím, že ještě pořád má dnes smysl a přináší do společnosti prospěšné aktivity.

Re: Sen Alta s.r.o.

vložil Daniela Machová

IP: 176.114.240.37
Reaguje na: Re: Sen Alta s.r.o.
Jak se liší nestátní nezisková organizace od zapsaného spolku?
Kateřino, zapsaný spolek je jedním z typů nestátní neziskové organizace (např. vedle obecně prospěšné společnosti, ústavu apod.) Více info viz např. zde:
https://www.neziskovky.cz/clanky/511_692/fakta_typy-neziskovych-organizaci/

Re: Sen Alta s.r.o.

vložil Kateřina Jírová

IP: 94.142.238.140
Reaguje na: Re: Sen Alta s.r.o.
Když píšete - "Nechci se bavit o svědomí, to mi nepřísluší, ale chci se bavit o manažerském přístupu, o zdravém rozumu, otevřenosti, komunikaci a smyslu pro realitu. O profesionalitě. O nadhledu. O sebereflexi." Ale děláte přesný opak tak to jen těžko bude fungovat... Nejste věcná naopak píšete poměrně urážlivě a agresivně (cynicky, sarkasticky...) a celou věc zjednodušujete... Zde je oficiální vyjádření po schůzce na magistrátu - www.ufftenzivot.cz/vyjadreni/... Celá iniciativa kolem vznikla především proto, že konec provozu Studia Alta tak jak jej známe uvede velkou část nezávislé scény do abnormálně složité situace. V tuhle chvíli nejde o Altu a ani o žádné hrdinství. My všichni, co se v českém rámci snažíme něco tvořit, víme co to obnáší. Současná situace kolem Alty je jen pomyslnou poslední kapkou, která způsobila vlnu, díky které se nám možná podaří dosáhnout něčeho mnohem většího pro celou scénu... Když se budeme hnípat a rýpat jeden v druhém ničemu to nepomůže. Udělejte s Luciou rozhovor, kde jí budete konfrontovat, napište propracovaný text s fakty a podklady, apod. Neredukujte své pochybnosti o celé věci do banálního komentáře, ve kterém dokonce na některých místech lžete: Alta neodchází protože nemůže uplatit nájem, ale protože jej nechce platit, protože by do dvou let stejně musela odejít tak jako tak a nemá smysl investovat do místa, kde není žádný výhled do budoucnosti. Z toho vyplývá, že peníze daňových poplatníku, o kterých píšete, chce Alta naopak investovat lépe do samotné tvorby, potažmo do umělců... A jak jistě dobře víte, Alta není s.r.o nýbrž nezisková nestátní organizace - je zapsaným ústavem... možná vám SEN ALTA S.R.O. přijde jako vtipný nadpis, ale je to bez kontextu poměrně matoucí.
Jak se liší nestátní nezisková organizace od zapsaného spolku?

Re: Sen Alta s.r.o.

vložil Jana Návratová

IP: 90.179.194.62
Reaguje na: Re: Sen Alta s.r.o.
Když píšete - "Nechci se bavit o svědomí, to mi nepřísluší, ale chci se bavit o manažerském přístupu, o zdravém rozumu, otevřenosti, komunikaci a smyslu pro realitu. O profesionalitě. O nadhledu. O sebereflexi." Ale děláte přesný opak tak to jen těžko bude fungovat... Nejste věcná naopak píšete poměrně urážlivě a agresivně (cynicky, sarkasticky...) a celou věc zjednodušujete... Zde je oficiální vyjádření po schůzce na magistrátu - www.ufftenzivot.cz/vyjadreni/... Celá iniciativa kolem vznikla především proto, že konec provozu Studia Alta tak jak jej známe uvede velkou část nezávislé scény do abnormálně složité situace. V tuhle chvíli nejde o Altu a ani o žádné hrdinství. My všichni, co se v českém rámci snažíme něco tvořit, víme co to obnáší. Současná situace kolem Alty je jen pomyslnou poslední kapkou, která způsobila vlnu, díky které se nám možná podaří dosáhnout něčeho mnohem většího pro celou scénu... Když se budeme hnípat a rýpat jeden v druhém ničemu to nepomůže. Udělejte s Luciou rozhovor, kde jí budete konfrontovat, napište propracovaný text s fakty a podklady, apod. Neredukujte své pochybnosti o celé věci do banálního komentáře, ve kterém dokonce na některých místech lžete: Alta neodchází protože nemůže uplatit nájem, ale protože jej nechce platit, protože by do dvou let stejně musela odejít tak jako tak a nemá smysl investovat do místa, kde není žádný výhled do budoucnosti. Z toho vyplývá, že peníze daňových poplatníku, o kterých píšete, chce Alta naopak investovat lépe do samotné tvorby, potažmo do umělců... A jak jistě dobře víte, Alta není s.r.o nýbrž nezisková nestátní organizace - je zapsaným ústavem... možná vám SEN ALTA S.R.O. přijde jako vtipný nadpis, ale je to bez kontextu poměrně matoucí.
Pane Šimku, tak jsem si přečetla, co mi píšete a doporučujete. I to, jak mě obviňujete ze lži s poukazem, že je něco jiného, jestliže Alta nemůže uplatit nájem, nebo nechce. Myslím, že mě chytáte za slovo. Jak jsem pochopila z rozhovoru, došlo ke zvýšení částky provozních záloh a na to už nešlo, či se nechtělo, přistoupit. Velký rozdíl v tom nevidím, lež podle mě vypadá jinak.

Můj komentář vyprovokoval rozhovor s Lucií Kašiarovou, protože mám problém s tím, jak celou věc komunikuje. Za to se na mě nezlobte. Aktuální rozhovor je pro mě vrchol. Taky vnímám nějaký kontext, tón peticí, informační chaos a vůbec se mi to nelíbí….

Vám přeju, ať se současná krize proměnila v naplněnou šanci a pro nezávislé tvůrce se brzo našlo trvalé zázemí a perspektiva důstojných pracovních podmínek. Je to i moje téma.

Re: Sen Alta s.r.o.

vložil Jana Bohutínská

IP: 109.183.128.55
Reaguje na: Re: Sen Alta s.r.o.
Když píšete - "Nechci se bavit o svědomí, to mi nepřísluší, ale chci se bavit o manažerském přístupu, o zdravém rozumu, otevřenosti, komunikaci a smyslu pro realitu. O profesionalitě. O nadhledu. O sebereflexi." Ale děláte přesný opak tak to jen těžko bude fungovat... Nejste věcná naopak píšete poměrně urážlivě a agresivně (cynicky, sarkasticky...) a celou věc zjednodušujete... Zde je oficiální vyjádření po schůzce na magistrátu - www.ufftenzivot.cz/vyjadreni/... Celá iniciativa kolem vznikla především proto, že konec provozu Studia Alta tak jak jej známe uvede velkou část nezávislé scény do abnormálně složité situace. V tuhle chvíli nejde o Altu a ani o žádné hrdinství. My všichni, co se v českém rámci snažíme něco tvořit, víme co to obnáší. Současná situace kolem Alty je jen pomyslnou poslední kapkou, která způsobila vlnu, díky které se nám možná podaří dosáhnout něčeho mnohem většího pro celou scénu... Když se budeme hnípat a rýpat jeden v druhém ničemu to nepomůže. Udělejte s Luciou rozhovor, kde jí budete konfrontovat, napište propracovaný text s fakty a podklady, apod. Neredukujte své pochybnosti o celé věci do banálního komentáře, ve kterém dokonce na některých místech lžete: Alta neodchází protože nemůže uplatit nájem, ale protože jej nechce platit, protože by do dvou let stejně musela odejít tak jako tak a nemá smysl investovat do místa, kde není žádný výhled do budoucnosti. Z toho vyplývá, že peníze daňových poplatníku, o kterých píšete, chce Alta naopak investovat lépe do samotné tvorby, potažmo do umělců... A jak jistě dobře víte, Alta není s.r.o nýbrž nezisková nestátní organizace - je zapsaným ústavem... možná vám SEN ALTA S.R.O. přijde jako vtipný nadpis, ale je to bez kontextu poměrně matoucí.
Přidat k diskusi další úhel pohledu není podle mne žádné zjednodušení. Naopak to vnímám jako snahu vidět celou situaci skutečně komplexně. A těch témat, která by si právě teď zasloužila důkladnou reflexi, je mnohem víc. Že šlo o investici, jejíž budoucnost byla po celou dobu Alty na stávající adrese více než křehká a také dočasná, to není žádná novinka. Co si podle mne zaslouží hlubší zamyšlení, je také to, a není to zase nic nového, jak destabilizující je monopolizace, která se v posledních letech v oboru z nejrůznějších, a to i ze zcela praktických, důvodů děla. I proto je přesun Alty taková rána. Síla Alty je obdivuhodná, má ale i svou stinnou stránku, jako ostatně všechno - zasáhne obor tak hluboce. Držím palce, ať se to "mnohem větší" podaří. Bude to skvělé. Fajn ale také je vnímat a neumlčovat ani to, co možná nezní tak atraktivně, ale rozhodně to nabádá ke kritickému myšlení, kterému se na taneční / pohybové scéně zrovna nedaří.

Re: Sen Alta s.r.o.

vložil Jiří Šimek

IP: 194.228.68.33
Reaguje na: Sen Alta s.r.o.
Tento rozhovor s titulkem, za který by se nemusel stydět časopis Květy, mě opravdu dostal. V době, kdy po netu lítaly emocemi nabité petice na záchranu „domova nezávislého pohybového umění“ jsem čekala, kdy se k případu vyjádří samotné vedení Alty. Jeho mlčení bylo při nejmenším zvláštní. Nakonec se ukázalo, že Altu nikdo nevyhání, že její vedení dalo výpověď ze současných prostor samo, protože už nemohlo uplatit nájem a provoz. Jenom to z nějakého důvodu dostatečně nekomunikovalo, což v rozhovoru Lucia Kaširová trochu zastírá.

Od začátku fungování Studia Alta, tedy po mnoho a mnoho let, Lucia věděla, kolik Alta stojí a věděla, komu peníze z grantu, tedy peníze veřejných poplatníků, putují. To, že byl mezi pronajímateli i Omnipol, „systémový integrátor a dodavatel obranné a bezpečnostní techniky“, je přinejmenším aktivistické faux pas.

Kolik stojí provoz Alty ale věděly i grantové komise. Lucia v té ministerské řadu let působila a ovlivňovala její rozhodování. Grantová podpora Alty meziročně rostla.

Jenže Alta byl sen. Sen určité skupiny lidí, která bohužel přenesla zodpovědnost, a hlavně riziko za své snění i na další skupiny lidí a ve finále na významnou část oboru. (Že by šlo místo snu o pragmatismus, si vůbec nepřipouštím. Přišla bych o své dětství.)

V rozhovoru se Lucia Kašiarová prezentuje jako hrdinka, která několik let starostmi nezamhouřila oko. Nedivím se. Nepoznám sice, zda to bylo pocitem zodpovědnosti, nebo strachem, že to jednou praskne, ale ptám se: jak chápat vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele Alty v době, kdy se celý koráb evidentně potápěl? Jak se to rýmuje se zodpovědností?

Nechci se bavit o svědomí, to mi nepřísluší, ale chci se bavit o manažerském přístupu, o zdravém rozumu, otevřenosti, komunikaci a smyslu pro realitu. O profesionalitě. O nadhledu. O sebereflexi.

Tím vším, co tu píšu, ale nepopírám zásluhy Alty, ani dobré úmysly Lucie Kašiarové a jejího týmu být české taneční a pohybové scéně kreativním domovem. Diskutuji ale s falešným mesianismem a manipulativními prohlášeními a jednáním. Diskutuji s rozporem mezi slovy a činy. Debata o podfinancování oboru a dalším nehostinném kontextu nezávislého umění, s tím, o čem píšu, v podstatě nesouvisí. Obstát v těchto podmínkách je opravdu náročné a silná osobní integrita je prostě nezbytná. Prohlásit, že „když něco končí, něco začíná“ rozhodně nestačí.
Když píšete - "Nechci se bavit o svědomí, to mi nepřísluší, ale chci se bavit o manažerském přístupu, o zdravém rozumu, otevřenosti, komunikaci a smyslu pro realitu. O profesionalitě. O nadhledu. O sebereflexi." Ale děláte přesný opak tak to jen těžko bude fungovat... Nejste věcná naopak píšete poměrně urážlivě a agresivně (cynicky, sarkasticky...) a celou věc zjednodušujete... Zde je oficiální vyjádření po schůzce na magistrátu - www.ufftenzivot.cz/vyjadreni/... Celá iniciativa kolem vznikla především proto, že konec provozu Studia Alta tak jak jej známe uvede velkou část nezávislé scény do abnormálně složité situace. V tuhle chvíli nejde o Altu a ani o žádné hrdinství. My všichni, co se v českém rámci snažíme něco tvořit, víme co to obnáší. Současná situace kolem Alty je jen pomyslnou poslední kapkou, která způsobila vlnu, díky které se nám možná podaří dosáhnout něčeho mnohem většího pro celou scénu... Když se budeme hnípat a rýpat jeden v druhém ničemu to nepomůže. Udělejte s Luciou rozhovor, kde jí budete konfrontovat, napište propracovaný text s fakty a podklady, apod. Neredukujte své pochybnosti o celé věci do banálního komentáře, ve kterém dokonce na některých místech lžete: Alta neodchází protože nemůže uplatit nájem, ale protože jej nechce platit, protože by do dvou let stejně musela odejít tak jako tak a nemá smysl investovat do místa, kde není žádný výhled do budoucnosti. Z toho vyplývá, že peníze daňových poplatníku, o kterých píšete, chce Alta naopak investovat lépe do samotné tvorby, potažmo do umělců... A jak jistě dobře víte, Alta není s.r.o nýbrž nezisková nestátní organizace - je zapsaným ústavem... možná vám SEN ALTA S.R.O. přijde jako vtipný nadpis, ale je to bez kontextu poměrně matoucí.
+12 -3 ! Odpovědět

Sen Alta s.r.o.

vložil Jana Návratová

IP: 90.179.194.62
Reaguje na:
Tento rozhovor s titulkem, za který by se nemusel stydět časopis Květy, mě opravdu dostal. V době, kdy po netu lítaly emocemi nabité petice na záchranu „domova nezávislého pohybového umění“ jsem čekala, kdy se k případu vyjádří samotné vedení Alty. Jeho mlčení bylo při nejmenším zvláštní. Nakonec se ukázalo, že Altu nikdo nevyhání, že její vedení dalo výpověď ze současných prostor samo, protože už nemohlo uplatit nájem a provoz. Jenom to z nějakého důvodu dostatečně nekomunikovalo, což v rozhovoru Lucia Kaširová trochu zastírá.

Od začátku fungování Studia Alta, tedy po mnoho a mnoho let, Lucia věděla, kolik Alta stojí a věděla, komu peníze z grantu, tedy peníze veřejných poplatníků, putují. To, že byl mezi pronajímateli i Omnipol, „systémový integrátor a dodavatel obranné a bezpečnostní techniky“, je přinejmenším aktivistické faux pas.

Kolik stojí provoz Alty ale věděly i grantové komise. Lucia v té ministerské řadu let působila a ovlivňovala její rozhodování. Grantová podpora Alty meziročně rostla.

Jenže Alta byl sen. Sen určité skupiny lidí, která bohužel přenesla zodpovědnost, a hlavně riziko za své snění i na další skupiny lidí a ve finále na významnou část oboru. (Že by šlo místo snu o pragmatismus, si vůbec nepřipouštím. Přišla bych o své dětství.)

V rozhovoru se Lucia Kašiarová prezentuje jako hrdinka, která několik let starostmi nezamhouřila oko. Nedivím se. Nepoznám sice, zda to bylo pocitem zodpovědnosti, nebo strachem, že to jednou praskne, ale ptám se: jak chápat vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele Alty v době, kdy se celý koráb evidentně potápěl? Jak se to rýmuje se zodpovědností?

Nechci se bavit o svědomí, to mi nepřísluší, ale chci se bavit o manažerském přístupu, o zdravém rozumu, otevřenosti, komunikaci a smyslu pro realitu. O profesionalitě. O nadhledu. O sebereflexi.

Tím vším, co tu píšu, ale nepopírám zásluhy Alty, ani dobré úmysly Lucie Kašiarové a jejího týmu být české taneční a pohybové scéně kreativním domovem. Diskutuji ale s falešným mesianismem a manipulativními prohlášeními a jednáním. Diskutuji s rozporem mezi slovy a činy. Debata o podfinancování oboru a dalším nehostinném kontextu nezávislého umění, s tím, o čem píšu, v podstatě nesouvisí. Obstát v těchto podmínkách je opravdu náročné a silná osobní integrita je prostě nezbytná. Prohlásit, že „když něco končí, něco začíná“ rozhodně nestačí.
+13 -18 ! Odpovědět

k Alte

vložil Kata Zagorski

IP: 89.173.36.212
Reaguje na:
Určite ťažká situácia pre všetkých, ale ak je pri tom Lucia Kašiarová, tak sa až tak nebojím. Trochu vám ju do Prahy závidíme, osobne verím, že keby bola tu v Bratislave, mali by sme už ten priestor pre súčasné tanečné umenie, ako že ho stále nemáme a tak skoro asi ani mať nebudeme.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE